Sunday, November 11, 2012

MINGGU 40

MINGGU 40.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : ISNIN TARIKH: 1.10.2012

TINGKATAN: 1L MASA: 10-11 GURU M/P: PN. ELINE KATUT

Unit

Penulisan Bahagian C (Karangan jenis laporan, ceramah, perbincangan )

Topik

ULANGKAJI

Fokus Utama

Fokus sampingan

F.U: 2.0 Memberi pendapat yang bernas

F.S: 2.1 Mencetus idea yang bernas

Hasil Pembelajaran


 


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Megenal pasti kehendak soalan.
  2. Menyenaraikan maklumat penting yang hendak disampaikan dalam soalan dan menyusunnya mengikut keutamaan.
  3. Membuat karangan dan menjawab soalan pemahaman yang dikemukakan dengan baik

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran

1. Aktiviti guru: Perbincangan bersama .

2. Aktiviti murid: Soal jawab

3. Membuat karangan dan menjawab soalan pemahaman .

Sistem bahasa

Ayat majmuk

Pendekatan Ilmu

P.Moral

KBT

Kemahiran berfikir

Penerapan nilai

Usaha , kesyukuran , usaha dan kerajinan

BBM

Buku teks dan Buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: ISNIN TARIKH 1.10.2012

TINGKATAN: 1G MASA: 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Ulangkaji

Sub tajuk

Bahagian Elektif

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para dapat;

  1. Membincangkan topic-topik dan perkara penting untuk mengingatkan kembali perkara-perkara yang berkaitan yang telah dipelajari.
  2. Mengenalpasti teknik-teknik menjawab soalan K.H.B.-E.R.T dan menjawab soalan –soalan yang diberi dengan baik.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Nilai

Sistematik ,usaha , kerjasama, yeliti, Kebersihan dan insaf

BBM    

Buku teks , lbuku rujukan, lembaran kerja.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: SELASA TARIKH: 2.10.2012

Tingkatan: 1L MASA: 4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Penulisan Bahagian A(i), (ii)

Tajuk

Menulis ringkasan karangan dan menjawab soalan pemahaman

Fokus utama

Fokus sampingan

7.0 Mendapat maklumat daripada pelbagai sumber

7.4 Meneliti dan memahami maksud tersurat dan tersirat

Hasil pembelajaran

  1. Mengenal pasti format karangan yang betul.
  2. Mengenal pasti kehendak soalan .
  3. Mencari dan menyenarai isi-isi penting dan membuat karangan dengan baik.

Aktiviti

  1. Guru berbincang mengenai jenis karangan dan formatnya.
  2. Pelajar memberi jawapan dan membuat rangka karangan serta menyatakan isi-isi penting
  3. Pelajar membuat latihan pemahaman dengan betul.

Sistem Bahasa

Ayat tunggal / Ayat majmuk

Kemahiran Bahasa

Bertutur dan menulis

K.B.T    

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

Pendidikan Moral

Nilai

Berkerjasama, Berdikari , usaha, dan Sosiobudaya

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan agak baik.


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: SELASA TARIKH 2.10.2012

TINGKATAN: 1ABC MASA: 8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Ulangkaji

Sub tajuk

Bahagian Elektif

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para dapat;

  1. Membincangkan topic-topik dan perkara penting untuk mengingatkan kembali perkara-perkara yang berkaitan yang telah dipelajari.
  2. Mengenalpasti teknik-teknik menjawab soalan K.H.B.-E.R.T dan menjawab soalan –soalan yang diberi dengan baik.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Nilai

Sistematik ,usaha , kerjasama, yeliti, Kebersihan dan insaf

BBM    

Buku teks , lbuku rujukan, lembaran kerja.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : SELASA TARIKH: 2.10.2012

TINGKATAN: 1M MASA: 9- 10 GURU M/P: PN. ELINE KATUT

Unit

Penulisan Bahagian C (Karangan jenis laporan, ceramah, perbincangan )

Topik

ULANGKAJI

Fokus Utama

Fokus sampingan

F.U: 2.0 Memberi pendapat yang bernas

F.S: 2.1 Mencetus idea yang bernas

Hasil Pembelajaran


 


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Megenal pasti kehendak soalan.
  2. Menyenaraikan maklumat penting yang hendak disampaikan dalam soalan dan menyusunnya mengikut keutamaan.
  3. Membuat karangan dan menjawab soalan pemahaman yang dikemukakan dengan baik

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran

1. Aktiviti guru: Perbincangan bersama .

2. Aktiviti murid: Soal jawab

3. Membuat karangan dan menjawab soalan pemahaman .

Sistem bahasa

Ayat majmuk

Pendekatan Ilmu

P.Moral

KBT

Kemahiran berfikir

Penerapan nilai

Usaha , kesyukuran , usaha dan kerajinan

BBM

Buku teks dan Buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: RABU TARIKH: 3.10.2012

Tingkatan: 1M MASA: 8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Penulisan Bahagian A(i), (ii)

Tajuk

Menulis ringkasan karangan dan menjawab soalan pemahaman

Fokus utama

Fokus sampingan

7.0 Mendapat maklumat daripada pelbagai sumber

7.4 Meneliti dan memahami maksud tersurat dan tersirat

Hasil pembelajaran

  1. Mengenal pasti format karangan yang betul.
  2. Mengenal pasti kehendak soalan .
  3. Mencari dan menyenarai isi-isi penting dan membuat karangan dengan baik.

Aktiviti

  1. Guru berbincang mengenai jenis karangan dan formatnya.
  2. Pelajar memberi jawapan dan membuat rangka karangan serta menyatakan isi-isi penting
  3. Pelajar membuat latihan pemahaman dengan betul.

Sistem Bahasa

Ayat tunggal / Ayat majmuk

Kemahiran Bahasa

Bertutur dan menulis

K.B.T    

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

Pendidikan Moral

Nilai

Berkerjasama, Berdikari , usaha, dan Sosiobudaya

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan agak baik.


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: RABU TARIKH 3.10.2012

TINGKATAN: 1K MASA: 11-12 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Ulangkaji

Sub tajuk

Bahagian Elektif

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para dapat;

  1. Membincangkan topic-topik dan perkara penting untuk mengingatkan kembali perkara-perkara yang berkaitan yang telah dipelajari.
  2. Mengenalpasti teknik-teknik menjawab soalan K.H.B.-E.R.T dan menjawab soalan –soalan yang diberi dengan baik.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Nilai

Sistematik ,usaha , kerjasama, yeliti, Kebersihan dan insaf

BBM    

Buku teks , lbuku rujukan, lembaran kerja.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 

RANCANGAN PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN

HARI: RABU TARIKH : 3.10.2012

TINGKATAN: 2A MASA: 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tema

Kestabilan dan keberkesanan jentera pentadbiran negara

Unit/Tajuk

-Wawasan 2020 -Kerajaan yang telus dan amanah

[Hasil Pembelajaran

Pada akhir unit ini para pelajar dapat;

1.Melibatkan diri dalam menjayakan wawasan 2020.

2. Menerangkan kepentingan kerajaan yang telus dan amanah

3. Berbangga dengan pentadbiran Negara yang telus dan amanah.

Teknik / Aktiviti

-Perbincangan bersama -soal jawab

Nilai

Bangga, telus dan amanah, kerjasama, perpaduan, bangga akan Negara Malaysia dan insaf

BBM

Buku teks

Refleksi

Pelajar dapat memberikan pendapat dengan baik.


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: KHAMIS TARIKH: 4.10. 2012

Tingkatan: 1M MASA: 4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Komsas

Tajuk

Antologi kasut kelopak jantung

Fokus utama

Fokus sampingan

10.0 Menguasai laras bahasa dan gaya bahasa

11.o Menyatakan jenis , ciri, tema, persoalan, pemikiran dan nilai serta pengajaran.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Mengenalpasti tentang rentetan cerita yang dikaji..

2. Menyatakan sinopsis cerita, tema , persoalan, plot,gaya bahasa, latar cerita nilai dan pengajaran yang terdapat di dalam cerita yang dikaji.

3. Menjawab contoh soalan-soalan peperiksaan dengan baik.

Aktiviti

-Perbincangan bersama

-Soal jawab - Latihan menjawab contoh-contoh soalan

Sistem Bahasa

Sebutan dan intonasi

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kemahiran berfikir.

P. Ilmu

Pendidikan moral

Nilai

Kasih sayang, berani, usaha, tanggungjawab dan kerjasama

BBM

Buku teks, buku rujukan dan lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: KHAMIS TARIKH 4.10.2012

TINGKATAN: 1K/1ABC /1G MASA: 8/9-10/12 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Ulangkaji

Sub tajuk

Bahagian Teras dan membuat P.B.S

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para dapat;

  1. Membincangkan topic-topik dan perkara penting untuk mengingatkan kembali perkara-perkara yang berkaitan yang telah dipelajari.
  2. Menjawab contoh-contoh soalan yang diberikan dengan baik.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Nilai

Sistematik ,usaha , kerjasama, teliti, Kebersihan dan insaf

BBM    

Buku teks , buku rujukan dan lembaran kerja.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: JUMAAT TARIKH: 5.10. 2012

Tingkatan: 1L MASA: 4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Komsas

Tajuk

Antologi kasut kelopak jantung

Fokus utama

Fokus sampingan

10.0 Menguasai laras bahasa dan gaya bahasa

11.o Menyatakan jenis , ciri, tema, persoalan, pemikiran dan nilai serta pengajaran.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Mengenalpasti tentang rentetan cerita yang dikaji..

2. Menyatakan sinopsis cerita, tema , persoalan, plot,gaya bahasa, latar cerita nilai dan pengajaran yang terdapat di dalam cerita yang dikaji.

3. Menjawab contoh soalan-soalan peperiksaan dengan baik.

Aktiviti

-Perbincangan bersama

-Soal jawab - Latihan menjawab contoh-contoh soalan

Sistem Bahasa

Sebutan dan intonasi

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kemahiran berfikir.

P. Ilmu

Pendidikan moral

Nilai

Kasih sayang, berani, usaha, tanggungjawab dan kerjasama

BBM

Buku teks, buku rujukan dan lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.

#########################################################################################################################################################################


 

No comments:

Post a Comment