Tuesday, August 6, 2013

MINGGU 29

MINGGU 29

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T

HARI: ISNIN TARIKH: 22.7.2013

TINGKATA: IK MASA: 10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pemakanan Dan Pengurusan sajian

Sub tajuk

Menyediakan kertas perancangan menyedia, memasak, menghias dan menghidang makanan daripada bater.

Pengiraan kos.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti factor-faktor yang penting dalam perancangan penyediaan , memasak , menghias dalam penyajian makanan dan menu.
  2. Menyediakan rancangan kerja bagi sarapan pagi, minum pagi dan minum petang yang berkhasiat dengan pelbagai viarasi, rasa, rupa dan kaedah memasak.
  3. Membuat pengiraan kos makanan yang dimasak.

Aktiviti

- Perbincangan bersama - soal jawab -latihan bertulis.

Nilai

-usaha, berjimat cermat , syukur, insaf dan bersih.

BBM

Buku teks dan buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : ISNIN . TARIKH: 22.7.2013

TINGKATAN: 1L/1M. MASA: 4-5/8-9 . GURU M/P: PN.ELINE KATUT

Unit

Pemahaman..

Topik

Sastera tradisional warisan bangsa

Fokus utama

Fokus sampingan

F.U:8.0 Memproses maklumat untuk keperluan tertentu

F.S:8.4 Mengolah maklumat

Hasil Pembelajaran


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Membaca dengan sebutan ,intonasi dan gaya pengucapan yang betul
  2. Mengenal pasti maksud yang tersirat dan tersurat di dalam petikan yang dikaji.
  3. Menjawab soalan yang dikemukakan dengan betul

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran

1.Aktiviti guru:

2.Aktiviti murid:Bacaan senyap dan kuat.

Latihan bertulis

Sistem bahasa

Sebutan , intonasi

Pendekatan Ilmu

Sejarah

KBT

Kecerdasan pelbagai

Penerapan nilai

-Kejujuran -semangat bermasyarakat -kewarganegaraan

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik

.


 


 


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T

HARI: SELASA TARIKH: 23.7.2013

TINGKATA: 1F MASA: 4-5/8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pemakanan Dan Pengurusan sajian

Sub tajuk

Menyediakan kertas perancangan menyedia, memasak, menghias dan menghidang makanan daripada bater.

Pengiraan kos.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti factor-faktor yang penting dalam perancangan penyediaan , memasak , menghias dalam penyajian makanan dan menu.
  2. Menyediakan rancangan kerja bagi sarapan pagi, minum pagi dan minum petang yang berkhasiat dengan pelbagai viarasi, rasa, rupa dan kaedah memasak.
  3. Membuat pengiraan kos makanan yang dimasak.

Aktiviti

- Perbincangan bersama - soal jawab -latihan bertulis.

Nilai

-usaha, berjimat cermat , syukur, insaf dan bersih.

BBM

Buku teks dan buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA.

HARI: RABU TARIKH: 24.7.2013

Tingkatan: 1L /1M MASA: 4-5/8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa Pbs

Tajuk

pemahaman

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0: Memproses maklumat

8.3: Membuat pertimbangan

Hasil pembelajaran.

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Menegenal kehendak soalan.

2 . Mengenal pasti maksud yang tersurat dan tersirat .

  1. Menjawab soalan yang dikemukakan dengan baik

Aktiviti

Perbincangan bersama

Latihan bertulis

Sistem Bahasa

Ayatb tunggal dan ayat majmuk

Kemahiran Bahasa

Bertutur dan bertulis

K.B.T

Kemahiran Bernilai tambah

P. Ilmu

Pendidikan moral

Nilai

Usaha, bertanggungjawab, berkerjasama dan sistematik.

BBM

Buku teks.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T

HARI: KHAMIS TARIKH: 25.7.2013

TINGKATA: 1F MASA: 8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pemakanan Dan Pengurusan sajian

Sub tajuk

Kuih Tempatan

Pengertian kuih tempatan

Sumber kuih tempatan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti pengertian kuih tempatan.
  2. Menyenaraikan sumber-sumber kuih tempatan dan menyatakan khasiatnya.

Aktiviti

- Perbincangan bersama - soal jawab

Nilai

-usaha,sistematik, berjimat cermat , syukur, insaf dan bersih.

BBM

Buku teks dan buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : KHAMIS TARIKH: 25.7.2013

TINGKATAN; 1L/1M MASA: 8-9/10-11 GURU M/P: PN. ELINE KATUT


 

Unit

TATABAHASA

Topik

Ayat aktif

Fokus Utama

Fokus sampingan

F.U:2.2 Memberi pendapat yang bernas

F.S: 2.5 Memberi cadangan secara spontan

Hasil Pembelajaran


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Mengenalpasti jenis -jenis dan contoh-contoh kepelbagaian ayat aktif mengikut penggunaannya dalam bidang tertentu
  2. Menyatakan fungsi ayat aktif dalam bidang tertentu
  3. Membuat ayat aktif dengan baik.

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran

1.Aktiviti guru:Perbincangan bersama


 

2.Aktiviti murid:soal jawab dan latihan bertulis .

Sistem bahasa

Ayat aktif

Pendekatan Ilmu

P. Moral

KBT

Kecerdasan pelbagai


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T

HARI: JUMAT TARIKH: 26.7.2013

TINGKATA: 1K/1I MASA: 8-9/10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pemakanan Dan Pengurusan sajian

Sub tajuk

Kuih Tempatan

Pengertian kuih tempatan

Sumber kuih tempatan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti pengertian kuih tempatan.
  2. Menyenaraikan sumber-sumber kuih tempatan dan menyatakan khasiatnya.

Aktiviti

- Perbincangan bersama - soal jawab

Nilai

-usaha,sistematik, berjimat cermat , syukur, insaf dan bersih.

BBM

Buku teks dan buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 

###################################################################################################################################################################


 


 


 

MINGGU 28


 

MINGGU 28.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI; ISNIN TARIKH 15.7.2013

TINGKATAN: 1K MASA: 10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan Dan Pengurusan sajian

Sub tajuk

Jenis Bater

-Bater pekat -Bater cair

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Mengenal pasti pengertian bater pekat dan bater cair.

2. Menyatakan bahan-bahan dan cara-cara membuat bater pekat dan bater cair.

3. Menyenaraikan makanan-makanan daripada bater.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Soal jawab

Nilai

Sistematik ,ijimat cermat dan berhati-hati serta usaha

BBM    

Buku teks dan lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.

.

RANCRANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA.

HARI: ISNIN TARIKH: 15.7.2013.

Tingkatan: 1L/1M MASA: 4-5/8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

 

Tajuk

Mengolah maklumat

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat untuk keperluan tertentu

8.2 Menyusun maklumat mengikut keutamaan

Hasil pembelajaran

Di akhir pembelajaran dan pengajaran para pelajar dapat:

1.Menyatakan maksud yang tersurat dan tersirat dalam petikan.

2.Menyenaraikan isi-isi penting

3.Membuat rumusan tentang teks dan menjawab soalan yang dikemukakan dengan baik.

Aktiviti.

Bacaan kuat dan senyap

Soal jawab

Latihan bertulis

Sistem Bahasa

Peribahasa

Kem. Bahasa

Menulis

K.B.T

Kecergasan pelbagai

P. Ilmu

Sains.

Nilai

Kerjasama, yakin dan insaf

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan bailk


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI; SELASA TARIKH 16.7.2013

TINGKATAN: 1F/1I MASA: 4-5/8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan Dan Pengurusan sajian

Sub tajuk

Jenis Bater

-Bater pekat -Bater cair

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Mengenal pasti pengertian bater pekat dan bater cair.

2. Menyatakan bahan-bahan dan cara-cara membuat bater pekat dan bater cair.

3. Menyenaraikan makanan-makanan daripada bater.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Soal jawab

Nilai

Sistematik ,ijimat cermat dan berhati-hati serta usaha

BBM    

Buku teks dan lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.

.

. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: RABU TARIKH: 17.7.2013

Tingkatan: 1L /1M MASA: 4-5/8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

22

Tajuk

Memadan isi dengan tajuk

Fokus utama

Fokus sampingan

7.0 Mendapat maklumat daripada pelbagai sumber

7.4 Meneliti dan memahami maksud tersurat dan tersirat

Hasil pembelajaran

  1. Mengenal pasti kehendak soalan
  2. Mengenal pasti rentetan cerita dan perkara yang hendak disampaikan.
  3. .Mencari dan memadankan maksud setiap petikan dengan perkara yang hendak disampaikan.

Aktiviti

  1. Guru berbincang mengenai jenis setiap petikan dan perkara yang hendak disampaikan.
  2. Pelajar memberi jawapan serta menyatakan isi-isi penting
  3. Pelajar membuat latihan .

Sistem Bahasa

Susunan ayat tunggal

Kemahiran Bahasa

Bertutur dan menulis

K.B.T    

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

Pendidikan Moral

Nilai

Berkerjasama, yakin , usaha, dan rajin

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: KHAMIS TARIKH :18.7.2013

TINGKATAN: 1F MASA: 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan dan pengurusan sajian

Sub tajuk

Makanan daripada bater

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;


1.Mengenal pasti hasil makanan, bahan dan kaedah memasaknya. 2. Menyatakan cara-cara penyediaan makanan daripada bater.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Soal jawab

Nilai    

Sistematik ,ijimat cermat, kreatif dan berhati-hati serta usaha

BBM    

Buku teks dan lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: KHAMIS TARIKH: 18.7.2013

Tingkatan: 1M MASA: 8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Penulisan Bahagian B

Tajuk

Menulis karangan

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat 8.3 Membuat pertimbangan dengan teliti

Hasil pembelajaran

  1. Mengenal pasti format karangan yang betul.
  2. Mengenal pasti kehendak soalan .
  3. Mencari dan menyenarai isi-isi penting dan membuat karangan dengan baik.

Aktiviti

  1. Guru berbincang mengenai jenis karangan dan formatnya
  2. Guru menyoal para pelajar
  3. Pelajar memberi jawapan dan membuat rangka karangan serta menyatakan isi-isi penting
  4. Pelajar membuat latihan karangan

Sistem Bahasa

Ayat tunggal

Kemahiran Bahasa

Bertutur dan menulis

K.B.T

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

Pendidikan Moral

Nilai

Berkerjasama, Berdikari dan Sosiobudaya

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan agak baik.

.


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: JUMAAT TARIKH :19.7.2013

TINGKATAN: 1K/1I MASA: 8-9/10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan dan pengurusan sajian

Sub tajuk

Makanan daripada bater

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;


1.Mengenal pasti hasil makanan, bahan dan kaedah memasaknya. 2. Menyatakan cara-cara penyediaan makanan daripada bater.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Soal jawab

Nilai    

Sistematik ,ijimat cermat, kreatif dan berhati-hati serta usaha

BBM    

Buku teks dan lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 

.#########################################################################################################################################################################

.