MINGGU 40.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI : ISNIN TARIKH: 1.10.2012
TINGKATAN: 1L MASA: 10-11 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
Unit | Penulisan Bahagian C (Karangan jenis laporan, ceramah, perbincangan ) |
Topik | ULANGKAJI |
Fokus Utama
Fokus sampingan
| F.U: 2.0 Memberi pendapat yang bernas
F.S: 2.1 Mencetus idea yang bernas |
Hasil Pembelajaran
| Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:
- Megenal pasti kehendak soalan.
- Menyenaraikan maklumat penting yang hendak disampaikan dalam soalan dan menyusunnya mengikut keutamaan.
- Membuat karangan dan menjawab soalan pemahaman yang dikemukakan dengan baik
|
Aktiviti pengajaran
Dan pembelajaran
| 1. Aktiviti guru: Perbincangan bersama .
2. Aktiviti murid: Soal jawab
3. Membuat karangan dan menjawab soalan pemahaman . |
Sistem bahasa | Ayat majmuk |
Pendekatan Ilmu | P.Moral |
KBT | Kemahiran berfikir |
Penerapan nilai | Usaha , kesyukuran , usaha dan kerajinan |
BBM | Buku teks dan Buku rujukan |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI: ISNIN TARIKH 1.10.2012
TINGKATAN: 1G MASA: 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Tajuk | Ulangkaji |
Sub tajuk | Bahagian Elektif |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para dapat;
- Membincangkan topic-topik dan perkara penting untuk mengingatkan kembali perkara-perkara yang berkaitan yang telah dipelajari.
- Mengenalpasti teknik-teknik menjawab soalan K.H.B.-E.R.T dan menjawab soalan –soalan yang diberi dengan baik.
|
Aktiviti | Perbincangan bersama antara guru dan murid |
Nilai | Sistematik ,usaha , kerjasama, yeliti, Kebersihan dan insaf |
BBM | Buku teks , lbuku rujukan, lembaran kerja.
|
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: SELASA TARIKH: 2.10.2012
Tingkatan: 1L MASA: 4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Unit | Penulisan Bahagian A(i), (ii) |
Tajuk | Menulis ringkasan karangan dan menjawab soalan pemahaman |
Fokus utama
Fokus sampingan | 7.0 Mendapat maklumat daripada pelbagai sumber
7.4 Meneliti dan memahami maksud tersurat dan tersirat |
Hasil pembelajaran | - Mengenal pasti format karangan yang betul.
- Mengenal pasti kehendak soalan .
- Mencari dan menyenarai isi-isi penting dan membuat karangan dengan baik.
|
Aktiviti | - Guru berbincang mengenai jenis karangan dan formatnya.
- Pelajar memberi jawapan dan membuat rangka karangan serta menyatakan isi-isi penting
- Pelajar membuat latihan pemahaman dengan betul.
|
Sistem Bahasa | Ayat tunggal / Ayat majmuk |
Kemahiran Bahasa | Bertutur dan menulis |
K.B.T | Kemahiran berfikir |
P. Ilmu | Pendidikan Moral |
Nilai | Berkerjasama, Berdikari , usaha, dan Sosiobudaya |
BBM | Buku teks |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan agak baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI: SELASA TARIKH 2.10.2012
TINGKATAN: 1ABC MASA: 8 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Tajuk | Ulangkaji |
Sub tajuk | Bahagian Elektif |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para dapat;
- Membincangkan topic-topik dan perkara penting untuk mengingatkan kembali perkara-perkara yang berkaitan yang telah dipelajari.
- Mengenalpasti teknik-teknik menjawab soalan K.H.B.-E.R.T dan menjawab soalan –soalan yang diberi dengan baik.
|
Aktiviti | Perbincangan bersama antara guru dan murid |
Nilai | Sistematik ,usaha , kerjasama, yeliti, Kebersihan dan insaf |
BBM | Buku teks , lbuku rujukan, lembaran kerja.
|
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI : SELASA TARIKH: 2.10.2012
TINGKATAN: 1M MASA: 9- 10 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
Unit | Penulisan Bahagian C (Karangan jenis laporan, ceramah, perbincangan ) |
Topik | ULANGKAJI |
Fokus Utama
Fokus sampingan
| F.U: 2.0 Memberi pendapat yang bernas
F.S: 2.1 Mencetus idea yang bernas |
Hasil Pembelajaran
| Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:
- Megenal pasti kehendak soalan.
- Menyenaraikan maklumat penting yang hendak disampaikan dalam soalan dan menyusunnya mengikut keutamaan.
- Membuat karangan dan menjawab soalan pemahaman yang dikemukakan dengan baik
|
Aktiviti pengajaran
Dan pembelajaran
| 1. Aktiviti guru: Perbincangan bersama .
2. Aktiviti murid: Soal jawab
3. Membuat karangan dan menjawab soalan pemahaman . |
Sistem bahasa | Ayat majmuk |
Pendekatan Ilmu | P.Moral |
KBT | Kemahiran berfikir |
Penerapan nilai | Usaha , kesyukuran , usaha dan kerajinan |
BBM | Buku teks dan Buku rujukan |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: RABU TARIKH: 3.10.2012
Tingkatan: 1M MASA: 8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Unit | Penulisan Bahagian A(i), (ii) |
Tajuk | Menulis ringkasan karangan dan menjawab soalan pemahaman |
Fokus utama
Fokus sampingan | 7.0 Mendapat maklumat daripada pelbagai sumber
7.4 Meneliti dan memahami maksud tersurat dan tersirat |
Hasil pembelajaran | - Mengenal pasti format karangan yang betul.
- Mengenal pasti kehendak soalan .
- Mencari dan menyenarai isi-isi penting dan membuat karangan dengan baik.
|
Aktiviti | - Guru berbincang mengenai jenis karangan dan formatnya.
- Pelajar memberi jawapan dan membuat rangka karangan serta menyatakan isi-isi penting
- Pelajar membuat latihan pemahaman dengan betul.
|
Sistem Bahasa | Ayat tunggal / Ayat majmuk |
Kemahiran Bahasa | Bertutur dan menulis |
K.B.T | Kemahiran berfikir |
P. Ilmu | Pendidikan Moral |
Nilai | Berkerjasama, Berdikari , usaha, dan Sosiobudaya |
BBM | Buku teks |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan agak baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI: RABU TARIKH 3.10.2012
TINGKATAN: 1K MASA: 11-12 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Tajuk | Ulangkaji |
Sub tajuk | Bahagian Elektif |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para dapat;
- Membincangkan topic-topik dan perkara penting untuk mengingatkan kembali perkara-perkara yang berkaitan yang telah dipelajari.
- Mengenalpasti teknik-teknik menjawab soalan K.H.B.-E.R.T dan menjawab soalan –soalan yang diberi dengan baik.
|
Aktiviti | Perbincangan bersama antara guru dan murid |
Nilai | Sistematik ,usaha , kerjasama, yeliti, Kebersihan dan insaf |
BBM | Buku teks , lbuku rujukan, lembaran kerja.
|
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
HARI: RABU TARIKH : 3.10.2012
TINGKATAN: 2A MASA: 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Tema | Kestabilan dan keberkesanan jentera pentadbiran negara |
Unit/Tajuk | -Wawasan 2020 -Kerajaan yang telus dan amanah |
[Hasil Pembelajaran | Pada akhir unit ini para pelajar dapat;
1.Melibatkan diri dalam menjayakan wawasan 2020.
2. Menerangkan kepentingan kerajaan yang telus dan amanah
3. Berbangga dengan pentadbiran Negara yang telus dan amanah. |
Teknik / Aktiviti | -Perbincangan bersama -soal jawab |
Nilai | Bangga, telus dan amanah, kerjasama, perpaduan, bangga akan Negara Malaysia dan insaf |
BBM | Buku teks |
Refleksi | Pelajar dapat memberikan pendapat dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: KHAMIS TARIKH: 4.10. 2012
Tingkatan: 1M MASA: 4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Unit | Komsas |
Tajuk | Antologi kasut kelopak jantung |
Fokus utama
Fokus sampingan | 10.0 Menguasai laras bahasa dan gaya bahasa
11.o Menyatakan jenis , ciri, tema, persoalan, pemikiran dan nilai serta pengajaran. |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat;
1. Mengenalpasti tentang rentetan cerita yang dikaji..
2. Menyatakan sinopsis cerita, tema , persoalan, plot,gaya bahasa, latar cerita nilai dan pengajaran yang terdapat di dalam cerita yang dikaji.
3. Menjawab contoh soalan-soalan peperiksaan dengan baik. |
Aktiviti | -Perbincangan bersama
-Soal jawab - Latihan menjawab contoh-contoh soalan |
Sistem Bahasa | Sebutan dan intonasi |
Kemahiran Bahasa | Bertutur |
K.B.T | Kemahiran berfikir. |
P. Ilmu | Pendidikan moral |
Nilai | Kasih sayang, berani, usaha, tanggungjawab dan kerjasama |
BBM | Buku teks, buku rujukan dan lembaran kerja |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI: KHAMIS TARIKH 4.10.2012
TINGKATAN: 1K/1ABC /1G MASA: 8/9-10/12 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Tajuk | Ulangkaji |
Sub tajuk | Bahagian Teras dan membuat P.B.S |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para dapat;
- Membincangkan topic-topik dan perkara penting untuk mengingatkan kembali perkara-perkara yang berkaitan yang telah dipelajari.
- Menjawab contoh-contoh soalan yang diberikan dengan baik.
|
Aktiviti | Perbincangan bersama antara guru dan murid |
Nilai | Sistematik ,usaha , kerjasama, teliti, Kebersihan dan insaf |
BBM | Buku teks , buku rujukan dan lembaran kerja.
|
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: JUMAAT TARIKH: 5.10. 2012
Tingkatan: 1L MASA: 4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Unit | Komsas |
Tajuk | Antologi kasut kelopak jantung |
Fokus utama
Fokus sampingan | 10.0 Menguasai laras bahasa dan gaya bahasa
11.o Menyatakan jenis , ciri, tema, persoalan, pemikiran dan nilai serta pengajaran. |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat;
1. Mengenalpasti tentang rentetan cerita yang dikaji..
2. Menyatakan sinopsis cerita, tema , persoalan, plot,gaya bahasa, latar cerita nilai dan pengajaran yang terdapat di dalam cerita yang dikaji.
3. Menjawab contoh soalan-soalan peperiksaan dengan baik. |
Aktiviti | -Perbincangan bersama
-Soal jawab - Latihan menjawab contoh-contoh soalan |
Sistem Bahasa | Sebutan dan intonasi |
Kemahiran Bahasa | Bertutur |
K.B.T | Kemahiran berfikir. |
P. Ilmu | Pendidikan moral |
Nilai | Kasih sayang, berani, usaha, tanggungjawab dan kerjasama |
BBM | Buku teks, buku rujukan dan lembaran kerja |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
#########################################################################################################################################################################