MINGGU KE 5.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: SELASA TARIKH: 1.2.2010
TINGKATAN: 1M MASA: 10-11 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
Tajuk: | Kata Ganti Nama Diri |
Hasil Pembelajaran | : Di akhir pembelajaran para pelajar dapat;
|
Fokus Utama | 1.0 Berinteraksi untuk menjalin hubungan mesra |
Fokus sampingan | : 1.4 Bersoal jawab secara bertatasusila |
Aktiviti | Perbincangan guru bersama pelajar Soal jawab bersama pelajar dan latihan bertu |
Sistem bahasa | Kata ganti nama diri |
K.B.T | Akecerdasan pelbagai |
Penerapan Nilai | Kerjasama, hormat menghormati dan kemasyarakatan |
Pendekatan Ilmu | P.Moral |
BBM | Buku teks dan buku rujukan |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik |
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN K.H.B-E.R.T
HARI: ISNIN TARIKH: 1.2.2010
TINGKATAN: 1A,B,C DAN 1I MASA: 4-5 / 8-9 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
TAJUK: | Reka bentuk teknologi |
SUB TAJUK: | -Lukisan projek - Pembinaan - Kemasan |
Objektif Pengajaran dan Pembelajaran
| Pada akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat; 1.Membuat lakaran reka bentuk dalam 3 dimensi 2.Mengenal pasti proses mengukur, menanda dan momotong dengan tepat 3.Mengenal pasti bahan 5 bahan kemasan projek |
Aktiviti | -Perbincangan bersama - amali membuat lakaran 2 dimensi dan 3 dimensi - latihan bertulis |
Nilai | Tepat - sistematik - kerjasama - usaha |
BBM | Buku teks - bahan-bahan maujud |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik bagi kelas 1A,B,C dan sederhana baik untuk kelas 1I. |
CATATAN; 2-3.2.2010 CUTI SAKIT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: KHAMIS TARIKH: 4.2.2010
TINGKATAN: 1M MASA: 8-9 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
Tajuk | Mutiara Hitam Dari Sabah.(M/S 19) |
Hasil Pembelajaran | Di akhir pembelajaran para pelajar dapat;
3. Menjawab soalan yang dikemukakan dengan betul. |
Fokus Utama | 2.0 Memberi pendapat yang bernas |
Fokus Sampingan | 2.1 Mencetuskan idea yang bernas |
Aktiviti | Perbincangan bersama dan soal jawa Pelajar membuat latihan bertulis |
Sistem bahasa | Ayat penyata |
K.B.T | Kecerdasan pelbagai |
Kem. Bahasa | Kata kerja |
Ilmu | P. Moral |
Nilai | Usaha, sistematik, kerjasama dan cintakan keindahan alam |
BBM | Buku teks |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik |
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN K.H.B-E.R.T
HARI: Khamis TARIKH: 4.2.2010
TINGKATAN: 1F/G MASA: 4-5 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
TAJUK: | Reka bentuk teknologi |
SUB TAJUK: | -Lukisan projek - Pembinaan - Kemasan |
Objektif Pengajaran dan Pembelajaran
| Pada akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat; 1.Membuat lakaran reka bentuk dalam 3 dimensi 2.Mengenal pasti proses mengukur, menanda dan momotong dengan tepat 3.Mengenal pasti bahan 5 bahan kemasan projek |
Aktiviti | -Perbincangan bersama - amali membuat lakaran 2 dimensi dan 3 dimensi - latihan bertulis |
Nilai | Tepat - sistematik - kerjasama - usaha |
BBM | Buku teks - bahan-bahan maujud |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN K.H.B-E.R.T
HARI: Khamis TARIKH: 4.2.2010
TINGKATAN: 1N MASA: 10 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
TAJUK: | Reka bentuk teknologi |
SUB TAJUK: | -Lukisan projek - Pembinaan |
Objektif Pengajaran dan Pembelajaran | Pada akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat; 1.Membuat lakaran reka bentuk dalam 2 dan 3 dimensi. |
Aktiviti | -Perbincangan bersama - amali membuat lakaran 2 dimensi dan 3 dimensi - latihan bertulis |
Nilai | Tepat - sistematik - kerjasama - usaha |
BBM | Buku teks - bahan-bahan maujud |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik. |
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN K.H.B-E.R.T.
HARI: KHAMIS TARIKH; 4.2.2010
TINGKATAN: 1I MASA: 12 GURU M/P: PN ELINE KATUT
TAJUK: | Reka bentuk teknologi |
SUB TAJUK:
| - bahan kemasan projek - Reka bentuk projek - Penyataan masalah dan keperluan |
Objektif Pengajaran dan Pembelajaran
| Pada akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat;
1.Mengenal pasti alat dan bahan kemasan yang sesuai untuk projek 2.Menyenarai pelbagai alternative penyelesaian dalam bentuk lakaran bebas 3.Mengenal pasti masalah dan keperluan yang hendak digunakan untuk menghasilkan projek yang bermutu.
|
Aktiviti | -Perbincangan bersama - latihan bertulis |
Nilai | Kerjasama - sistematik - sabar - tepat |
BBM | Buku teks - buku rujukan |
Refleksi | Objektif tercapai dengan baik |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: JUMAAT TARIKH; 5.2.2010
TINGKATAN: 1E MASA: 5-6 GURU M/P: PN ELINE KATUT
Tajuk | Tata Bahasa/ Kata nama terbitan |
Hasil Pembelajaran | Di akhir pembelajaran para pelajar dapat;
|
Fokus Utama | 7.0 Mengenal maklumat dari pelbagai sumber |
Fokus Sampingan | 7.1: Mengenalpasti dan menyatakan gambaran |
Aktiviti | Pelajar berbincang sesama sendiri dan dibimbing guru |
Sistem bahasa | Bertutur |
Kem. Bahasa | Kata nama terbitan |
K.B.T | Kecerdasan pelbagai |
Ilmu | P. Moral |
BBM | Buku Teks |
REfleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN K.H.B-E.R.T.
HARI: JUMAAT TARIKH; 5.2.2010
TINGKATAN: 1A,B.C MASA: 4 GURU M/P: PN ELINE KATUT
TAJUK: | Reka bentuk teknologi |
SUB TAJUK:
| - bahan kemasan projek - Reka bentuk projek - Penyataan masalah dan keperluan |
Objektif Pengajaran dan Pembelajaran
| Pada akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat;
1.Mengenal pasti alat dan bahan kemasan yang sesuai untuk projek 2.Menyenarai pelbagai alternative penyelesaian dalam bentuk lakaran bebas 3.Mengenal pasti masalah dan keperluan yang hendak digunakan untuk menghasilkan projek yang bermutu. |
Aktiviti | -Perbincangan bersama - latihan bertulis |
Nilai | Kerjasama - sistematik - sabar - tepat |
BBM | Buku teks - buku rujukan |
Refleksi | Objektif tercapai dengan baik |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: SABTU TARIKH: 6.2.2010
TINGKATAN: 1M MASA: 5-6 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
Unit/Tema | Tajul Muluk ( Prosa Tradisional |
Topik | Sinopsis, Tema, Persoalan, Plot Gaya bahasa , Pemikiran Nilai dan pengajaran |
Fokus Utama
Fokus Sampingan | F.U. 10.0 Memahami dan member respon peribadi
F.S. 10.4 Menyatakan jenis ciri, tema, persoalan, pemikiran,nilai dan pengajaran |
Objektif Pembelajaran
| Pada akhir Pembelajaran para pelajar dapat; 1. Menyatakan maksud yang tersirat dan tersurat di dalam novel yang dipelajari dan mengemukakan,tema, persoalan, plot dan gaya bahasa dalam cerita. 2.Menyenaraikan nilai dan pengajaran yang ingin disampaikan. |
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran |
|
Sistem Bahasa | Membaca dengan sebutan dan intonasi yang nbetul |
Penerapan Nilai | Usaha, bertanggungjawab, kerjasama |
Pendekatan Ilmu | Sejarah |
BBM | Buku teks |
Refleksi | Objektif dapat di capai dengan baik. |
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN K.H.B-E.R.T.
HARI: Sabtu TARIKH: 6.2.2010
TINGKATAN: 1A,B,C MASA: 4 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
TAJUK: | R.B.T |
SUB TAJUK: | Perancangan pembinaan dan pengubah suaian |
Objektif Pengajaran dan Pembelajaran
| Pada akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat;
1.Menyedia jadual kerja dan menyenaraikan bahan serta alat yang diperlukan 2.Mengubah suai projek untuk mendapat hasil yang lebih baik 3.mengumpul dan merekod maklumat projek |
Aktiviti | - Perbincangan bersama - perbincangan bersama kumpulan – membentang hasil kerja |
Nilai | Kerjasama - sistematik - berdikari - bertanggungjawab |
BBM | Buku teks - buku rujukan |
Refleksi | Objektif dapat dicapai |
MINGGU KE 6
PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: ISNIN TARIKH: 8.2.2010
TINGKATAN: 1M MASA: 10-11 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
RANCANGAN Unit/Tema | Penulisan |
Topik | Karangan Surat Rasmi |
Fokus Utama Fokus Sampingan | F.U. 2.0 Memberi pendapat yang bernas F.S. 2.4 Mengemukakan Pandangan |
Objektif Pembelajaran
| Pada akhir Pembelajaran para pelajar dapat; a. Mengenaj pasti format karangan yang betul. b. Mencatat isi-isi penting dengan betul dan mengolah huraiannya. c. Menghasilkan karangan dengan baik. |
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
|
Sistem Bahasa | Kata kerja |
Penerapan Nilai | Syukur- Hormat-menghormati - Sosiobudaya |
Pendekatan Ilmu | Pendidikan moral |
BBM/Spp | Buku teks |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI: ISNIN TARIKH: 8.2.2010
TINGKATAN: 1 A,B,C MASA: 4-5 GURU M/P{ PN. ELINE KATUT
TAJUK: | RBT |
SUB TAJUK:
| - Pengiraan kos - Kos sampingan - Kos projek - Kos upah - Kos projek seunit |
Objektif Pengajaran dan Pembelajaran
| Pada akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat;
1.Mengenal pasti pekara yang diambilkira dalam mengira kos projek dan mengenal pasti bahan mentah, kos upah, kos overhed 2.membuat latihan yang diberi dengan betul dan sistematik
|
Aktiviti | Perbincangan bersama - lithan bertulis |
Nilai | Sistematik - tepat - usaha - kerjasama |
BBM | - Buku teks - Buku rujukan |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: SELASA TARIKH: 9.2.2010
TINGKATAN: 1E MASA: 4-5 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
Unit/tema | Tatabahasa |
Topik | Kata ganti nama diri - kata nama terbitan |
Fokus Utama Fokus sampingan |
|
Ojektif pembelajaran | Di akhir pembelajaran para pelajar dapat;
|
Aktiviti mpengajaran Dan pembelajaran | . Perbincangan guru bersama pelajar Soal jawab bersama pelajar dan latihan bertulis |
Sistem bahasa | Kata ganti nama diri |
Penerapan Nilai | Kerjasama, hormat menghormati dan kemasyarakatan |
Pendekatan Ilmu | P. Moral |
BBM | Buku teks dan buku rujukan |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik |
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN K.H.B-E.R.T.
HARI: SELASA TARIKH: 9.2.2010
TINGKATAN: 1N MASA: 6-7 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
TAJUK: | R.B.T |
SUB TAJUK: | Perancangan pembinaan dan pengubah suaian |
Objektif Pengajaran dan Pembelajaran
| Pada akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat;
1.Menyedia jadual kerja dan menyenaraikan bahan serta alat yang diperlukan
2.Mengubah suai projek untuk mendapat hasil yang lebih baik
3.mengumpul dan merekod maklumat projek |
Aktiviti | - Perbincangan bersama - perbincangan bersama kumpulan – membentang hasil kerja |
Nilai | Kerjasama - sistematik - berdikari - bertanggungjawab |
BBM | Buku teks - buku rujukan |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik |
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN K.H.B-E.R.T.
HARI: SELASA TARIKH: 9.2.2010
TINGKATAN: 1F/G MASA: 12 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
TAJUK: | R.B.T |
SUB TAJUK: | Perancangan pembinaan dan pengubah suaian |
Objektif Pengajaran dan Pembelajaran
| Pada akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat;
1.Menyedia jadual kerja dan menyenaraikan bahan serta alat yang diperlukan
2.Mengubah suai projek untuk mendapat hasil yang lebih baik
3.mengumpul dan merekod maklumat projek |
Aktiviti | - Perbincangan bersama - perbincangan bersama kumpulan – membentang hasil kerja |
Nilai | Kerjasama - sistematik - berdikari - bertanggungjawab |
BBM | Buku teks - buku rujukan |
Refleksi | Objektif dapat dicapai |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: RABU TARIKH: 10.2.09
TINGKATAN: 1M MASA: 8-9 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
Unit/Tema | Tatabahasa |
Topik | Kata kerja Ayat penyata |
Fokus Utama
Fokus Sampingan | F.U. 2.0 Memberi pendapat yang bernas
F.S.2.1 Mencetus idea yang bernas |
Objektif Pembelajaran
| Pada akhir Pembelajaran para pelajar dapat; 1. Mengenal pasti cirri-ciri dan contoh-contoh kata kerja dan ayat penyata.
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Soal jawab |
Sistem Bahasa | Kata kerja |
Penerapan Nil Nilai | - Kerjasama -Tolong menolong - sistematik |
Pendekatan Ilmu | P. Moral |
BBM | - Buku teks -Buku rujukan |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: RABU TARIKH: 10.2.09
TINGKATAN: 1E MASA: 6-7 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
Unit/ Tema | Pemahaman/ Mutiara Hitam dari Sabah (m.s 19) |
Topik | Mutiara Hitam Dari Sabah |
Fokus utama | 2.0 Memberi pendapat yang bernas |
Fokus sampingan | 2.1 Mencetuskan idea yang bernas |
Objektif Pembelajaran | Di akhir pembelajaran para pelajar dapat; 1. Menyatakan idea utama dari bahan 2. Menyatakan maksud yang tersurat serta tersirat. 3. Menjawab soalan yang dikemukakan dengan betul |
Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran | Perbincangan bersama dan soal jawab Pelajar membuat latihan bertulis. |
Sistem bahasa | Ayat penyata |
Nilai | Kesyukuran, insaf, dan kerjasama |
Pendekatan Ilmu | Sejarah |
BBM | Buku teks |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik |
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN K.H.B-E.R.T.
HARI: Rabu TARIKH: 10.2.2010
TINGKATAN: 1I MASA: 11-12 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
TAJUK: | R.B.T |
SUB TAJUK: | Perancangan pembinaan dan pengubah suaian |
Objektif Pengajaran dan Pembelajaran
| Pada akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat;
1.Menyedia jadual kerja dan menyenaraikan bahan serta alat yang diperlukan
2.Mengubah suai projek untuk mendapat hasil yang lebih baik
3.mengumpul dan merekod maklumat projek |
Aktiviti | - Perbincangan bersama - perbincangan bersama kumpulan – membentang hasil kerja |
Nilai | Kerjasama - sistematik - berdikari - bertanggungjawab |
BBM | Buku teks - buku rujukan |
Refleksi | Objektif dapat dicapai |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: KHAMIS TARIKH: 11.2.2010
TINGKATAN: 1M MASA: 8-9 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
Unit/Tema | Tajul Muluk ( Prosa Tradisional |
Topik | Sinopsis, Tema, Persoalan, Plot Gaya bahasa , Pemikiran Nilai dan pengajaran |
Fokus Utama
Fokus Sampingan | F.U. 10.0 Memahami dan member respon peribadi F.S. 10.4 Menyatakan jenis ciri, tema, persoalan, pemikiran,nilai dan pengajaran |
Objektif Pembelajaran
| Pada akhir Pembelajaran para pelajar dapat; 1. Menyatakan maksud yang tersirat dan tersurat di dalam novel yang dipelajari dan mengemukakan,tema, persoalan, plot dan gaya bahasa dalam cerita. 2.Menyenaraikan nilai dan pengajaran yang ingin disampaikan. |
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran |
|
Sistem Bahasa | Membaca dengan sebutan dan intonasi yang nbetul |
Penerapan Nilai | Usaha, bertanggungjawab, kerjasama |
Pendekatan Ilmu | Sejarah |
BBM | Buku teks |
Refleksi | Objektif dapat di capai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI: ISNIN TARIKH: 11.2.2010
TINGKATAN: 1 F/G MASA: 4-5 GURU M/P{ PN. ELINE KATUT
TAJUK: | RBT |
SUB TAJUK: | - Pengiraan kos - Kos sampingan - Kos projek - Kos upah - Kos projek seunit |
Objektif Pengajaran dan Pembelajaran
| Pada akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat; 1.Mengenal pasti pekara yang diambilkira dalam mengira kos projek dan mengenal pasti bahan mentah, kos upah, kos overhed 2.membuat latihan yang diberi dengan betul dan sistematik
|
Aktiviti | Perbincangan bersama - lithan bertulis |
Nilai | Sistematik - tepat - usaha - kerjasama |
BBM | - Buku teks - Buku rujukan |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI: kHAMIS TARIKH: 11.2.2010
TINGKATAN: 1 N dan 1I MASA: 10/12 GURU M/P{ PN. ELINE KATUT
TAJUK: | R.B.T. |
SUB TAJUK:
| - Pengiraan kos - Kos sampingan - Kos projek - Kos upah - Kos projek seunit |
Objektif Pengajaran dan Pembelajaran
| Pada akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat;
1.Mengenal pasti pekara yang diambilkira dalam mengira kos projek dan mengenal pasti bahan mentah, kos upah, kos overhed 2.membuat latihan yang diberi dengan betul dan sistematik
|
Aktiviti | Perbincangan bersama - lithan bertulis |
Nilai | Sistematik - tepat - usaha - kerjasama |
BBM | - Buku teks - Buku rujukan |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik |
PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: Jumaat TARIKH: 12.2.2010
TINGKATAN: 1E MASA: 5-6 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
Unit/Tema | Penulisan |
Topik | Karangan Surat Rasmi |
Fokus Utama Fokus Sampingan | F.U. 2.0 Memberi pendapat yang bernas F.S. 2.4 Mengemukakan Pandangan |
Objektif Pembelajaran
| Pada akhir Pembelajaran para pelajar dapat; a. Mengenaj pasti format karangan yang betul. b. Mencatat isi-isi penting dengan betul dan mengolah huraiannya. c. Menghasilkan karangan dengan baik. |
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran |
|
Sistem Bahasa | Kata kerja |
Penerapan Nilai | Syukur- Hormat-menghormati - Sosiobudaya |
Pendekatan Ilmu | Pendidikan moral |
BBM | Buku teks |
Refleksi |
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN K.H.B-E.R.T.
HARI: JUMAAT TARIKH: 12.2.2010
TINGKATAN: 1A,B.C MASA: 4 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
TAJUK: | Ujian topikal |
SUB TAJUK:
| Organisasi bengkel dan keselamatan R.B.T. |
Objektif Pengajaran dan Pembelajaran
| Pada akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat; 1.Mengenalpasti tajuk-tajuk yang dipelajari 2. Memahami bentuk soalan yang dikemukakan dan menjawabnya dengan Baik |
Aktiviti | Menjawab soalan ujian |
Nilai | -usaha - bertanggungjawab -insaf |
BBM | Ujian topikal |
Refleksi |
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@