MINGGU 16.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI : ISNIN TARIKH: 16.4.2012
TINGKATAN: 1L/1G MASA: 4-5/11-12 GURU M/P: PN.ELINE KATUT
Unit | Pemahaman |
Topik | Pemahaman . hlm 117. |
Fokus utama Fokus sampingan | F.U:8.0 Memprosas maklumat untuk membuat pertimbangan F.S:8.4 Menyusun maklumat mengikut keutamaan |
Hasil Pembelajaran
| Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:
|
Aktiviti pengajaran Dan pembelajaran |
Latihan bertulis. |
Sistem bahasa | Kata hubung |
Pendekatan Ilmu | P.Moral |
KBT | Kecerdasan pelbagai |
Penerapan nilai | -Kejujuran -semangat bermasyarakat -tolong- menolong |
BBM | Buku teks |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan agak baik kerana terdapat pelajar yang lemah |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI: ISNIN TARIKH : 16.4.2012
TINGKATAN: 1G MASA: 8 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Tajuk | Jahitan |
Sub tajuk |
|
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat; 1. Mereka bentuk artikel mudah dan menyatakan fungsinya. 2.Menyusun langkah-langkah menjahit artikel mudah yang dipilih. |
Aktiviti | Perbincangan bersama antara guru dan murid Melakar artikel mudah dan menyusun cara-cara menghasilkannya |
Nilai | Sistematik , kreatif ,jimat cermat dan berhati-hati serta usaha |
BBM | Buku teks dan le Lembaran kerja dan buku teks |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI : SELASA TARIKH: 17.4.2012
TINGKATAN: 1M MASA: 10-11 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
Unit | |
Topik | Tatabahasa- kata terbitan |
Fokus Utama Fokus sampingan | F:U:8.0 Memproses maklumat untuk keperluan tertentu F:S:8.4 Menyaring maklumat mengikut klasifikasi |
Hasil Pembelajaran
| Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:
|
Aktiviti pengajaran Dan pembelajaran | 1.Aktiviti guru:Perbincangan bersama 2.Aktiviti murid:soal jawab dan latihan bertulis . |
Sistem bahasa | kata terbitan |
Pendekatan Ilmu | P. Moral |
KBT | Kecerdasan pelbagai |
Penerapan nilai | -berkerjasama -kesyukuran -keberanian -usaha |
BBM | Buku teks dan buku rujukan |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI: SELASA TARIKH : 17.4.2012
TINGKATAN: 1K/1ABC MASA: 6-7/8 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Tajuk | Jahitan |
Sub tajuk |
|
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat; 1. Mereka bentuk artikel mudah dan menyatakan fungsinya. 2.Menyusun langkah-langkah menjahit artikel mudah yang dipilih. |
Aktiviti | Perbincangan bersama antara guru dan murid Melakar artikel mudah dan menyusun cara-cara menghasilkannya |
Nilai | Sistematik , kreatif ,jimat cermat dan berhati-hati serta usaha |
BBM | Buku teks dan le Lembaran kerja dan buku teks |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI: RABU TARIKH :18.4.2012
TINGKATAN: 1G MASA: 10/12 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Tajuk | Jahitan |
Sub tajuk | Menjahit jahitan insang pari Menjahit jahitan silang pangkah |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat;
2.Menjahit jahitan insang pari dan jahitan silang pangkah dengan betul. |
Aktiviti | Perbincangan bersama antara guru dan murid Menjahit jahitan insang pari dan silang pangkah dengan betul |
Nilai | Sistematik ,jimat cermat , kerjasama dan berhati-hati serta usaha |
BBM | Buku teks , bahan maujud dan lembaran kerja |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI : RABU TARIKH: 18.4.2012
TINGKATAN: 1M MASA: 9- 10 GURU M/P: PN. ELINE KATUT
Unit | |
Topik | Tatabahasa- kata terbitan |
Fokus Utama Fokus sampingan | F:U:8.0 Memproses maklumat untuk keperluan tertentu F:S:8.4 Menyaring maklumat mengikut klasifikasi |
Hasil Pembelajaran
| Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:
|
Aktiviti pengajaran Dan pembelajaran | 1.Aktiviti guru:Perbincangan bersama 2.Aktiviti murid:soal jawab dan latihan bertulis . |
Sistem bahasa | kata terbitan |
Pendekatan Ilmu | P. Moral |
KBT | Kecerdasan pelbagai |
Penerapan nilai | -berkerjasama -kesyukuran -keberanian -usaha |
BBM | Buku teks dan buku rujukan |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HAR I: KHAMIS TARIKH: 19.4.2012
Tingkatan: 1L MASA: 4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Unit | Sastera. |
Tajuk | Sepucuk surat daripada kawan. |
Fokus utama Fokus sampingan | 10.0 Memahami dan member respon 10.4 Menyatakn jenis cirri, tema dan persoalan |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat; 1. Mengenalpasti tentang cerita. 2. Menyatakan rentetan cerita, watak perwatakan, tema, persoalan, latar cerita yang dipelajari. 3. menjawab 3 daripada 5 soalan yang dikemukakan dengan betul beserta dengan contoh -contohnya dengan betul. |
Aktiviti | 1. Perbincangan antara guru dan murid. 2. Pelajar membentang hasil kerja mereka. 3.Soal jawab |
Sistem Bahasa | Sebutan dan intonasi. |
Kemahiran Bahasa | Bertutur. |
K.B.T | Kercergasan pelbagai. |
P. Ilmu | P. moral |
Nilai | Usaha, berkerjasama, kasih sayang dan yakin. |
BBM | Buku teks dan buku rujukan. |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI: KHAMIS TARIKH : 19.4.2012
TINGKATAN: 1K MASA: 8 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Tajuk | Jahitan |
Sub tajuk | Menghasilkan artikel Menjahit jahitan insang pari Menjahit jahitan silang pangkah |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat; 1. Mereka bentuk artikel mudah dan menyatakan fungsinya. 2.Menyusun langkah-langkah menjahit artikel mudah yang dipilih. 3.Menjahit jahitan insang pari dan jahitan silang pangkah dengan betul |
Aktiviti | Perbincangan bersama antara guru dan murid Melakar artikel mudah dan menyusun cara-cara menghasilkannya |
Nilai | Sistematik , kreatif ,jimat cermat dan berhati-hati serta usaha |
BBM | Buku teks dan le Lembaran kerja dan buku teks |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI: KHAMIS TARIKH :19.4.2012
TINGKATAN:1ABC MASA: 9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Tajuk | Jahitan |
Sub tajuk | Menjahit jahitan insang pari Menjahit jahitan silang pangkah |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat;
2.Menjahit jahitan insang pari dan jahitan silang pangkah dengan betul. |
Aktiviti | Perbincangan bersama antara guru dan murid Menjahit jahitan insang pari dan silang pangkah dengan betul |
Nilai | Sistematik ,jimat cermat , kerjasama dan berhati-hati serta usaha |
BBM | Buku teks , bahan maujud dan lembaran kerja |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HAR I: JUMAAT TARIKH: 20.4.2012
Tingkatan: 1M MASA: 4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Unit | Sastera. |
Tajuk | Sepucuk surat daripada kawan. |
Fokus utama Fokus sampingan | 10.0 Memahami dan member respon 10.4 Menyatakn jenis cirri, tema dan persoalan |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat; 1. Mengenalpasti tentang cerita. 2. Menyatakan rentetan cerita, watak perwatakan, tema, persoalan, latar cerita yang dipelajari. 3. menjawab 3 daripada 5 soalan yang dikemukakan dengan betul beserta dengan contoh -contohnya dengan betul. |
Aktiviti | 1. Perbincangan antara guru dan murid. 2. Pelajar membentang hasil kerja mereka. 3.Soal jawab |
Sistem Bahasa | Sebutan dan intonasi. |
Kemahiran Bahasa | Bertutur. |
K.B.T | Kercergasan pelbagai. |
P. Ilmu | P. moral |
Nilai | Usaha, berkerjasama, kasih sayang dan yakin. |
BBM | Buku teks dan buku rujukan. |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI: SABTU TARIKH :21.4.2012
TINGKATAN : 1K /1ABC MASA: 6-7/1ABC GURU M.P. PN ELINE KATUT
Tajuk | Jahitan |
Sub tajuk |
|
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat;
2. Menjahit jahitan suji bilang dan renda dengan cara yang betul . |
Aktiviti | Perbincangan bersama antara guru dan murid Memasang tali dan meminyakkan mesin jahit |
Nilai | Sistematik ,jimat cermat dan berhati-hati serta usaha |
BBM | Buku teks dan le Lembaran kerja dan bahan maujud |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: SABTU TARIKH: 21.4.2012
Tingkatan: 1 M MASA: 10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Unit | Karangan (bergambar) |
Tajuk | Membuat inferen berdasarkan gambar yang dilihat |
Fokus utama Fokus sampingan | 8.0 Memproses maklumat 8.7 Menilai secara keseluruhan |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat; 1. Membaca dengan sebutan dan intonasi serta gaya pengucapan yang betul. 2. Menyatakan maksud yang tersurat di dalam cerita. 3. Menjawab soalan yang dikemukakan dengan betul dan membuat kesimpulan berdasarkan gambar. |
Aktiviti | 1. Meneliti gambar 2. Soal jawab. 3. Latihan bertulis |
Sistem Bahasa | Kata hubung. |
Kemahiran Bahasa | Bertutur dan menulis |
K.B.T | Kemahiran berfikir. |
P. Ilmu | Sejarah. |
Nilai | Patriotik, rasional, berani. |
BBM | Buku teks. |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik |
##########################################################################################################################################################################
MINGGU 17
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: ISNIN TARIKH: 23.4.2012
Tingkatan: 1L/1M MASA: 4-5 /11-12 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Unit | Komsas |
Tajuk | Istana Menanti |
Fokus utama Fokus sampingan | 10.0 Memahami dan member respon 10.4 Menyatakn jenis ciri, tema dan persoalan |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat; 1. Mengenalpasti tentang rentetan cerita dengan baik 2. Menyatakan tema, watak perwatakan, persoalan, plot cerita dalam cerita yang dipelajari. |
Aktiviti | Perbincangan bersama Soal jawab dan sumbang saran |
Sistem Bahasa | Kata majmuk |
Kem. Bahasa | Bertutur |
K.B.T | Kemahiran berfikir. |
P. Ilmu | Pendidikan moral |
Nilai | Kasih sayang, berani, tanggungjawab dan insaf |
BBM | Buku teks dan buku rujukan. |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI: ISNIN TARIKH :23.4.2012
TINGKATAN: 1G MASA: 9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Tajuk | Jahitan |
Sub tajuk |
|
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat;
2. Menjahit jahitan suji bilang dan renda dengan cara yang betul . |
Aktiviti | Perbincangan bersama antara guru dan murid Memasang tali dan meminyakkan mesin jahit |
Nilai | Sistematik ,jimat cermat dan berhati-hati serta usaha |
BBM | Buku teks dan le Lembaran kerja dan bahan maujud |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: SELASA TARIKH: 24.4.2012
Tingkatan: 1M MASA: 10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Unit | Komsas |
Tajuk | Sepucuk surat dari kawan |
Fokus utama Fokus sampingan | 10.0 Memahami dan member respon 10.4 Menyatakn jenis ciri, tema dan persoalan |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat; 1. Mengenalpasti synopsis cerita dalam novel 2. Menyatakan, latar masa, latar tempat dan latar masyarakat ,gaya bahasa, nilai dan pengajaran dalam cerita yang dipelajari. |
Aktiviti | Perbincangan bersama Soal jawab dan sumbang saran |
Sistem Bahasa | Kata majmuk |
Kem. Bahasa | Bertutur |
K.B.T | Kemahiran berfikir. |
P. Ilmu | Pendidikan moral |
Nilai | Kasih sayang, berani, tanggungjawab dan insaf |
BBM | Buku teks dan buku rujukan. |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI: SELASA TARIKH :24.4.2012
TINGKATAN: 1K/1ABC MASA: 6-7/8 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Tajuk | Jahitan |
Sub tajuk |
|
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat;
2. Menjahit jahitan suji bilang dan renda dengan cara yang betul . |
Aktiviti | Perbincangan bersama antara guru dan murid Memasang tali dan meminyakkan mesin jahit |
Nilai | Sistematik ,jimat cermat dan berhati-hati serta usaha |
BBM | Buku teks dan le Lembaran kerja dan bahan maujud |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI:RABU TARIKH : 25.4.2012
TINGKATAN: 1G MASA: 8/9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Tajuk | Jahitan |
Sub tajuk | Menjahit Kun |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat;
|
Aktiviti | Perbincangan bersama antara guru dan murid Menjahit kun |
Nilai | Sistematik , kemas, kerjasama, jimat cermat dan berhati-hati serta usaha |
BBM | Buku teks dan le Lembaran kerja |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: RABU TARIKH: 25.4.2012
Tingkatan: 1L MASA: 9- 10 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Unit | Komsas |
Tajuk | Sepucuk surat dari kawan |
Fokus utama Fokus sampingan | 10.0 Memahami dan member respon 10.4 Menyatakn jenis ciri, tema dan persoalan |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat; 1. Mengenalpasti synopsis cerita dalam novel 2. Menyatakan, latar masa, latar tempat dan latar masyarakat ,gaya bahasa, nilai dan pengajaran dalam cerita yang dipelajari. |
Aktiviti | Perbincangan bersama Soal jawab dan sumbang saran |
Sistem Bahasa | Kata majmuk |
Kem. Bahasa | Bertutur |
K.B.T | Kemahiran berfikir. |
P. Ilmu | Pendidikan moral |
Nilai | Kasih sayang, berani, tanggungjawab dan insaf |
BBM | Buku teks dan buku rujukan. |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: KHAMIS TARIKH: 26 .4.2012
Tingkatan: L MASA: 4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Unit | Tatabahasa |
Tajuk | Imbuhan pinjaman –awalan-akhiran |
Fokus utama Fokus sampingan | 7.0 Mendapat maklumat daripada pelbagai sumber 7.3 Mengemukan soalan untuk mendapat penjelasan lanjut. |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat; 1. Mengenal pasti jenis-jenis imbuhan pinjaman bahasa asing (Sanskrit, yunani, latin, inggeris ) dan fungsinya. 2. Membina ayat dengan menggunakan imbuhan pinjaman yang sesuai. |
Aktiviti | Perbincangan bersama Latihan bertulis Latihan lisan |
Sistem Bahasa | Imbuhan pinjaman |
Kem. Bahasa | Bertutur |
K.B.T | Kemahiran Bernilai tambah |
P. Ilmu | Pendidikan moral |
Nilai | Usaha, bertanggungjawab, berkerjasama, yakin dan sabar. |
BBM | Buku teks dan buku rujukkan. |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.
HARI: KHAMIS TARIKH : 26.4.2012
TINGKATAN: 1K /1ABC MASA: 8/9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Tajuk | Jahitan |
Sub tajuk | Menjahit Kun |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat;
|
Aktiviti | Perbincangan bersama antara guru dan murid Menjahit kun |
Nilai | Sistematik , kemas, kerjasama, jimat cermat dan berhati-hati serta usaha |
BBM | Buku teks dan le Lembaran kerja |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
HARI: JUMAAT TARIKH: 27 .4.2012
Tingkatan: M MASA: 9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT
Unit | Tatabahasa |
Tajuk | Imbuhan pinjaman –awalan-akhiran |
Fokus utama Fokus sampingan | 7.0 Mendapat maklumat daripada pelbagai sumber 7.3 Mengemukan soalan untuk mendapat penjelasan lanjut. |
Hasil pembelajaran | Di akhir pengajaran para pelajar dapat; 1. Mengenal pasti jenis-jenis imbuhan pinjaman bahasa asing (Sanskrit, yunani, latin, inggeris ) dan fungsinya. 2. Membina ayat dengan menggunakan imbuhan pinjaman yang sesuai. |
Aktiviti | Perbincangan bersama Latihan bertulis Latihan lisan |
Sistem Bahasa | Imbuhan pinjaman |
Kem. Bahasa | Bertutur |
K.B.T | Kemahiran Bernilai tambah |
P. Ilmu | Pendidikan moral |
Nilai | Usaha, bertanggungjawab, berkerjasama, yakin dan sabar. |
BBM | Buku teks dan buku rujukkan. |
Refleksi | Objektif dapat dicapai dengan baik. |
#####################################################################################
#####################################################################################