Monday, April 4, 2011

MINGGU 10-11

MINGGU 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA.

HARI: ISNIN TARIKH: 21.3.2011

Tingkatan: 1L MASA: 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit 

Komsas 

Tajuk 

Istana Menanti- Plot dan gaya bahasa

Fokus utama

Fokus sampingan 

11.0 Mengenalpasti gaya bahasa dan laras bahasa

11.1 Mengenalpasti gaya bahasa dalam karya

Hasil pembelajaran 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Menyatakan rentetan cerita dalam novel istana menanti
  2. Mengemukakan plot cerita dengan baik.
  3. Mengenalpasti unsure-unsur gaya bahasa yang digunkan untuk menghasilkan novel.

Aktiviti 

Perbincangan bersama

Menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Sistem Bahasa 

Sebutan dan intonasi 

Kem. bahasa

Bertutur  

K.B.T 

Kecergasan pelbagai 

P. Ilmu 

P. Moral 

Nilai 

Usaha ,bertangguungjawabdan ,kerjasama, kasih sayang

BBM 

Lembaran kerja , buku teks dan buku rujukan.

Refleksi  

Objektif dapat dicapai dengan baik 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: SELASA TARIKH: 22.3.2011

Tingkatan: 1M MASA: 4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit 

Komsas 

Tajuk 

Istana Menanti- Plot dan gaya bahasa

Fokus utama

Fokus sampingan 

11.0 Mengenalpasti gaya bahasa dan laras bahasa

11.1 Mengenalpasti gaya bahasa dalam karya

Hasil pembelajaran 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Menyatakan rentetan cerita dalam novel istana menanti
  2. Mengemukakan plot cerita dengan baik.
  3. Mengenalpasti unsure-unsur gaya bahasa yang digunkan untuk menghasilkan novel.

Aktiviti 

Perbincangan bersama

Menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Sistem Bahasa 

Sebutan dan intonasi 

Kem. bahasa

Bertutur  

K.B.T 

Kecergasan pelbagai 

P. Ilmu 

P. Moral 

Nilai 

Usaha ,bertangguungjawabdan ,kerjasama, kasih sayang

BBM 

Lembaran kerja , buku teks dan buku rujukan.

Refleksi  

Objektif dapat dicapai dengan baik 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: SELASA TARIKH 22.3..2011

TINGKATAN: 1FG MASA: 8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Bahagian Teras-kerja paip.

Sub tajuk

Sistem perpaipan di rumah

Jenis paip,penyambungan paip dan bahan pemasangan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1.Mengenal pasti system bekalan air di rumah, jenis paip dan ciri-ciri serta fungsinya.

2. menyatakan jenis dan fungsi bahan penyambungan dan bahan pemasangan paip dalam sistem bekalan air di rumah

Aktiviti

Perbincangan bersama, latihan bertulis dan soal jawab.

Nilai

Bertanggungjawab,Kerjasama, sistematik, dan hati-hati

BBM

Buku teks dan bahan maujud serta lembaran kerja.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: SELASA TARIKH: 22.3.2011

Tingkatan: 1L MASA: 11-12 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit 

Tatabahasa

Tajuk 

Pembentukan kata adjektif

Fokus utama

Fokus sampingan 

7.0 Mendapat maklumat daripada pelbagai sumber yang didengar dan dibaca.

7.7 Memahami laras bahasa

Hasil pembelajaran 

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Mengenal pasti pembentukan kata adjektif dan fungsinya.

2. Membina ayat dengan menggunakan kata adjektif dengan betul.

Aktiviti 

Perbincangan bersama

Latihan bertulis

Latihan lisan

Sistem Bahasa 

Pembentukan Kata adjektif

Kemahiran Bahasa 

Bertutur

K.B.T 

Kemahiran Bernilai tambah

P. Ilmu 

Pendidikan moral

Nilai 

Usaha, bertanggungjawab, berkerjasama dan sistematik

BBM 

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik. 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: RABU TARIKH: 23.3.2011

Tingkatan: 1L MASA: 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit 

 

Tajuk 

Meringkaskan karangan

Fokus utama

Fokus sampingan 

3.0 Berunding secara santun

3.2 Berbincang untuk menerima dan menolak pandangan

Hasil pembelajaran 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

1. Megenalpasti kehendak soalan dan mencatat isi-isi penting serta manulis draf karangan setelah membaca petikan dengan sebutan ,intonasi dan gaya pengucapan yang baik.

2.Menghasilkan ringkasan karangan dengan betul.

Aktiviti 

  1. Pelajar membaca petikan dan mencatat isi-isi penting
  2. Rakan atau guru mengeditkan ringkasan karangan pelajar
  3. Latihan bertulis

Sistem Bahasa 

Sebutan dan intonasi

Kemahiran Bahasa

Menulis

K.B.T 

Kecerdasan pelbagai

P. Ilmu 

P. Moral

Nilai 

Yakin, berani, insaf dan kerjasama

BBM 

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: RABU TARIKH 23.3..2011

TINGKATAN: 1D /ABC MASA:10/12 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Bahagian Teras-kerja paip.

Sub tajuk

Sistem perpaipan di rumah

Jenis paip,penyambungan paip dan bahan pemasangan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1.Mengenal pasti system bekalan air di rumah, jenis paip dan ciri-ciri serta fungsinya.

2. menyatakan jenis dan fungsi bahan penyambungan dan bahan pemasangan paip dalam sistem bekalan air di rumah

Aktiviti

Perbincangan bersama, latihan bertulis dan soal jawab.

Nilai

Bertanggungjawab,Kerjasama, sistematik, dan hati-hati

BBM

Buku teks dan bahan maujud serta lembaran kerja.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: RABU TARIKH: 23.3.2011

Tingkatan: 1M MASA: 4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit 

Tatabahasa

Tajuk 

Pembentukan kata adjektif

Fokus utama

Fokus sampingan 

7.0 Mendapat maklumat daripada pelbagai sumber yang didengar dan dibaca.

7.7 Memahami laras bahasa

Hasil pembelajaran 

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Mengenal pasti pembentukan kata adjektif dan fungsinya.

2. Membina ayat dengan menggunakan kata adjektif dengan betul.

Aktiviti 

Perbincangan bersama

Latihan bertulis

Latihan lisan

Sistem Bahasa 

Pembentukan Kata adjektif

Kemahiran Bahasa 

Bertutur

K.B.T 

Kemahiran Bernilai tambah

P. Ilmu 

Pendidikan moral

Nilai 

Usaha, bertanggungjawab, berkerjasama dan sistematik

BBM 

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik. 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: KHAMIS TARIKH 23.3..2011

TINGKATAN: 1FG/1D/1K MASA: 4-5/6-7/10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Bahagian Teras-kerja paip

Sub tajuk

Sistem perpaipan di rumah

Jenis dan kelengkapan perpaipan

Tangki simbah, bahagian,fungsi dan penyelanggaraannya.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1.Mengenal pasti jenis dan kelengkapan perpaipan di rumah.

3 Mengenalpasti tangki simbah dan jenis-jenisnya, fungsinya nama bahagiannya dan cara penyelenggaraannya

2. Menjawab soalan yang dikemukakan dengan baik.

Aktiviti

Perbincangan bersama, dan soal jawab.

Nilai

Bertanggungjawab,Kerjasama insaf,yakin, sistematik, dan hati-hati

BBM

Buku teks dan bahan maujud serta buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: RABU TARIKH 24.3..2011

TINGKATAN: 1K MASA:6 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Bahagian Teras-kerja paip.

Sub tajuk

Sistem perpaipan di rumah

Jenis paip,penyambungan paip dan bahan pemasangan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1.Mengenal pasti system bekalan air di rumah, jenis paip dan ciri-ciri serta fungsinya.

2. menyatakan jenis dan fungsi bahan penyambungan dan bahan pemasangan paip dalam sistem bekalan air di rumah

Aktiviti

Perbincangan bersama, latihan bertulis dan soal jawab.

Nilai

Bertanggungjawab,Kerjasama, sistematik, dan hati-hati

BBM

Buku teks dan bahan maujud serta lembaran kerja.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: JUMAAT TARIKH: 25.3.2011

Tingkatan: 1M MASA: 4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit 

 

Tajuk 

Meringkaskan karangan

Fokus utama

Fokus sampingan 

3.0 Berunding secara santun

3.2 Berbincang untuk menerima dan menolak pandangan

Hasil pembelajaran 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

1. Megenalpasti kehendak soalan dan mencatat isi-isi penting serta manulis draf karangan setelah membaca petikan dengan sebutan ,intonasi dan gaya pengucapan yang baik.

2.Menghasilkan ringkasan karangan dengan betul.

Aktiviti 

  1. Pelajar membaca petikan dan mencatat isi-isi penting
  2. Rakan atau guru mengeditkan ringkasan karangan pelajar
  3. Latihan bertulis

Sistem Bahasa 

Sebutan dan intonasi

Kemahiran Bahasa 

Menulis

K.B.T 

Kecerdasan pelbagai

P. Ilmu 

P. Moral

Nilai 

Yakin, berani, insaf dan kerjasama


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: KHAMIS TARIKH 25.3..2011

TINGKATAN: 1ABC MASA: 9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Bahagian Teras-kerja paip

Sub tajuk

Sistem perpaipan di rumah

Jenis dan kelengkapan perpaipan

Tangki simbah, bahagian,fungsi dan penyelanggaraannya.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1.Mengenal pasti jenis dan kelengkapan perpaipan di rumah.

3 Mengenalpasti tangki simbah dan jenis-jenisnya, fungsinya nama bahagiannya dan cara penyelenggaraannya

2. Menjawab soalan yang dikemukakan dengan baik.

Aktiviti

Perbincangan bersama, dan soal jawab.

Nilai

Bertanggungjawab,Kerjasama insaf,yakin, sistematik, dan hati-hati

BBM

Buku teks dan bahan maujud serta buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik

###################################################


 

MINGGU 11

RANCRANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: ISNIN TARIKH: 28.3.2011

Tingkatan: 1L MASA:6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit 

Pemahaman

Tajuk 

Berkhemah di FRIM

Fokus utama

Fokus sampingan 

6.0 Berurus dengan pihak tertentu untuk mendapat maklumat

6.2 Menggunakan ungkapan, perkataan dan laras bahasa

Hasil pembelajaran 

Di akhir pembelajaran dan pengajaran para pelajar dapat:

1.Menyatakan maksud yang tersurat dan tersirat dalam petikan.

2.Menyenaraikan isi-isi penting

3.Membuat rumusan tentang teks dan menjawab soalan yang dikemukakan dengan baik.

Aktiviti 

Bacaan kuat dan senyap

Soal jawab

Latihan bertulis

Sistem Bahasa

Penanda wacana

Kem. Bahasa

Menulis

K.B.T 

Kecergasan pelbagai

P. Ilmu 

Sains.

Nilai 

Kerjasama, yakin dan insaf

BBM 

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCRANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: SELASA TARIKH: 29.3.2011

Tingkatan: 1M MASA:4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit 

Pemahaman

Tajuk 

Berkhemah di FRIM

Fokus utama

Fokus sampingan 

6.0 Berurus dengan pihak tertentu untuk mendapat maklumat

6.2 Menggunakan ungkapan, perkataan dan laras bahasa

Hasil pembelajaran 

Di akhir pembelajaran dan pengajaran para pelajar dapat:

1.Menyatakan maksud yang tersurat dan tersirat dalam petikan.

2.Menyenaraikan isi-isi penting

3.Membuat rumusan tentang teks dan menjawab soalan yang dikemukakan dengan baik.

Aktiviti 

Bacaan kuat dan senyap

Soal jawab

Latihan bertulis

Sistem Bahasa 

Penanda wacana

Kem. Bahasa

Menulis

K.B.T 

Kecergasan pelbagai

P. Ilmu 

Sains.

Nilai 

Kerjasama, yakin dan insaf

BBM 

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: SELASA TARIKH 29.3..2011

TINGKATAN: 1FG MASA: 8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Bahagian Teras-kerja paip

Sub tajuk

Sistem perpaipan di rumah –Pili

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenalpasti jenis-jenis pili, kegunaan, bahan buatan dan nama-nama bahagiannya
  2. Membuat penyelenggaraan pili yang rosak dengan betul.

Aktiviti

Perbincangan bersama, soal jawab dan latihan bertulis

Nilai

Bertanggungjawab,Kerjasama, sistematik,usaha, dan hati-hati

BBM

Buku teks, buku rujukan dan bahan maujud

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: SELASA TARIKH: 28.3.2011

Tingkatan: 1L MASA: 11-12 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit 

Penulisan – (Berita)

Tajuk 

Berita

Fokus utama

Fokus sampingan 

8.0 Memproses maklumat untuk keperluan tertentu

8.2 Menyusun maklumat mengikut keutamaan

Hasil pembelajaran 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

1.Mengenalpasti kehendak soalan

2.Menyaraikan isi-isi penting dan cara-cara menghuraikannya

3. Membuat karangan dangan baik..

Aktiviti 

Perbincangan bersama

Soal jawab

Latihan bnertulis

Sistem Bahasa 

Sebutan dan intonasi

Kemahiran Bahasa 

Bertutur

K.B.T 

Kecerdasan pelbagai

P. Ilmu 

P.moral

Nilai 

Yakin, berani, insaf dan semangat patriotik

BBM 

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : RABU TARIKH:30.11.2011

TINGKATAN; 1L MASA: 6-7 GURU M/P: PN. ELINE KATUT

Unit 

TATABAHASA 

Topik

Sinkof dan pengulangan 

Fokus Utama

Fokus sampingan 

F.u ; 8.0 Menyaring maklumat

F.S: 8.2 Menyusun maklumat 

Hasil Pembelajaran


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Mengenalpasti sinkof dan pengulangan dari petikan nyang dikaji
  2. Menyatakan sinkof dan pengulangan dalam pembentukan ayat.
  3. Membuat ayat menggunakan sinkof dan pengulangan dengan betul.

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran

1.Aktiviti guru:Perbincangan bersama

2.Aktiviti murid:soal jawab dan latihan bertulis . 

Sistem bahasa 

Sinkof fdan pengulangan

Pendekatan Ilmu 

P. Moral 

KBT 

Kecerdasan pelbagai

Penerapan nilai 

-berkerjasama -kesyukuran -keberanian 

BBM 

Buku teks dan buku rujukan  

Refleksi 

Objektif dapat dicapai dengan baik 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI:RABU TARIKH 30.3..2011

TINGKATAN: 1D/1ABC MASA: 10/12 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Bahagian Teras-kerja paip

Sub tajuk

Sistem perpaipan di rumah –Pili

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenalpasti jenis-jenis pili, kegunaan, bahan buatan dan nama-nama bahagiannya
  2. Membuat penyelenggaraan pili yang rosak dengan betul.

Aktiviti

Perbincangan bersama, soal jawab dan latihan bertulis

Nilai

Bertanggungjawab,Kerjasama, sistematik,usaha, dan hati-hati

BBM

Buku teks, buku rujukan dan bahan maujud

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: RABU TARIKH: 30.3.2011

Tingkatan: 1M MASA: 4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit 

Penulisan – (Berita)

Tajuk 

Berita

Fokus utama

Fokus sampingan 

8.0 Memproses maklumat untuk keperluan tertentu

8.2 Menyusun maklumat mengikut keutamaan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

1.Mengenalpasti kehendak soalan

2.Menyaraikan isi-isi penting dan cara-cara menghuraikannya

3. Membuat karangan dangan baik..

Aktiviti 

Perbincangan bersama

Soal jawab

Latihan bnertulis

Sistem Bahasa 

Sebutan dan intonasi

Kemahiran Bahasa 

Bertutur

K.B.T 

Kecerdasan pelbagai

P. Ilmu 

P.moral

Nilai 

Yakin, berani, insaf dan semangat patriotik

BBM 

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI:KHAMIS TARIKH 31.3..2011

TINGKATAN: IFG/1D/1K MASA: 4-5/6-7/10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

UJIAN BULANAN 1.


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : JUMAAT TARIKH:1.4.2011

TINGKATAN; 1M MASA: 4-5 GURU M/P: PN. ELINE KATUT

Unit 

TATABAHASA 

Topik 

Sinkof dan pengulangan 

Fokus Utama

Fokus sampingan

F.u ; 8.0 Menyaring maklumat

F.S: 8.2 Menyusun maklumat 

Hasil Pembelajaran


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Mengenalpasti sinkof dan pengulangan dari petikan nyang dikaji
  2. Menyatakan sinkof dan pengulangan dalam pembentukan ayat.
  3. Membuat ayat menggunakan sinkof dan pengulangan dengan betul.

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran

1.Aktiviti guru:Perbincangan bersama

2.Aktiviti murid:soal jawab dan latihan bertulis . 

Sistem bahasa 

Sinkof fdan pengulangan 

Pendekatan Ilmu

P. Moral 

KBT 

Kecerdasan pelbagai 

Penerapan nilai 

-berkerjasama -kesyukuran -keberanian 

BBM 

Buku teks dan buku rujukan  

Refleksi 

Objektif dapat dicapai dengan baik 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: JUMAAT TARIKH 1.4..2011

TINGKATAN: 1K MASA: 86 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Bahagian Teras-kerja paip

Sub tajuk

Sistem perpaipan di rumah –Pili

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenalpasti jenis-jenis pili, kegunaan, bahan buatan dan nama-nama bahagiannya
  2. Membuat penyelenggaraan pili yang rosak dengan betul.

Aktiviti

Perbincangan bersama, soal jawab dan latihan bertulis

Nilai

Bertanggungjawab,Kerjasama, sistematik,usaha, dan hati-hati

BBM

Buku teks, buku rujukan dan bahan maujud

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI:JUMAAT TARIKH 1.3..2011

TINGKATAN: 1ABC MASA: 9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT

UJIAN BULANAN 1

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

No comments:

Post a Comment