Thursday, October 8, 2009

MINGGU 39.40


 

MINGGU 39

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: Isnin TARIKH: 28.909

Tingkatan: 1H MASA: 5-6 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

 

Tajuk

Menyaring maklumat m/s 154

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat

8.1 Menyaring maklumat

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

1.Mengen al pasti maksud yang tersurat dan tersirat

2.Meneliti perkataan yang disenaraikan dan mencari maksudnya.

3. Menyaring maklumat tentang cara penanaman padi.

Aktiviti

  1. Pelajar meneliti peta dan menyaring maklumat
  2. Pelajar mencari makna perkataan dan menulis maklumat.

Sistem Bahasa

Makna perkataan dan istilah

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

Geografi

Nilai

Usaha, kerjasama dan bertanggungjawab

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik bagi kelas 1H


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: Isnin TARIKH : 28. 9.09

TINGKATAN: 1M MASA: 11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan dan pemakanan

Sub tajuk

Kuih tempatan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat,

  1. Memilih kuih tempatan dan menyenaraikan bahan-bahan tempatan untuk membuatnya.
  2. Menyatakan kaedah-kaedah untuk membuat dan memasak kuih tempatan.

Aktiviti

_perbincangan bersama -soal jawab - melengkapkan jadual pemilihan kuih tempatan

Nilai

-Kerjasama -sistematik -bersih -kreatif -usaha

BBM

Buku teks dan buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : ISNIN TARIKH: 28.9.09

TINGKATAN: 1E MASA: 9-10 GURU M/P: PN. ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa

Topik

Ayat seruan

Peribahasa

Fokus Utama

Fokus sampingan

F.U: 1.0 Berinteraksi

F.S: 1.2 Mendengar dan memberi respon

Hasil Pembelajaran


 


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Menyenarai contoh –contoh ayat seruan dan peribahasa serta menyetakan maksudnya
  2. Membuat ayat dengan betul dengan menggunakan ayat seruan dan peribahasa yang sesuai.

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran


 

  1. Aktiviti guru:Perbincangan bersama

2 .Aktiviti murid:Soal jawab

  1. Melengkapkan ruangan kosong dalam ayat dengan menggunakan bidalan yang betul

Sistem bahasa

Ayat seruan dan peribahasa

Pendekatan Ilmu

P.Moral

Penerapan nilai

Usaha , kesyukurn dan kerajinan

BBM

Buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : SELASA TARIKH: 29.9.09

TINGKATAN: 1C MASA: 5-6 GURU M/P: PN. ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa

Topik

Ayat seruan

Peribahasa

Fokus Utama

Fokus sampingan

F.U: 1.0 Berinteraksi

F.S: 1.2 Mendengar dan memberi respon

Hasil Pembelajaran


 


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Menyenarai contoh –contoh ayat seruan dan peribahasa serta menyetakan maksudnya
  2. Membuat ayat dengan betul dengan menggunakan ayat seruan dan peribahasa yang sesuai.

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran


 

  1. Aktiviti guru:Perbincangan bersama

2 .Aktiviti murid:Soal jawab

  1. Melengkapkan ruangan kosong dalam ayat dengan menggunakan bidalan yang betul

Sistem bahasa

Ayat seruan dan peribahasa

Pendekatan Ilmu

P.Moral

Penerapan nilai

Usaha , kesyukurn dan kerajinan

BBM

Buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: SELASA TARIKH: 29.9.09

Tingkatan: 1H MASA: 10 -11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa

Tajuk

Ayat Tanya- ayat tanya dengan kata Tanya dan ayat Tanya tanpa kata tanya

Fokus utama

Fokus sampingan

1.0 Berinteraksi untuk menjalin hubungan mesra

1.2 Mendengar dan memberi respon

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

  1. Menyatakan ciri-ciri ayat Tanya dengan kata Tanya dan tanpa kata Tanya.
  2. Membuat sekurang kurangnya 6 ayat Tanya tanpa kata Tanya dan dengan kata Tanya.

Aktiviti

Perbincangan bersama. –soal jawab dan latihan bertulis

Sistem Bahasa

Kata Tanya

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kecerdasan pelbagai

P. Ilmu

P. moral

Nilai

Usaha, kerjasama , peramah dan sopan

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik bagi setelah pembelajaran dipermudahkan


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: SELASA TARIKH : 29. 9.09

TINGKATAN: 1G /H MASA: 8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan dan pemakanan

Sub tajuk

Kuih tempatan dan cara penyediaannya

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat,

  1. Memilih kuih tempatan dan menyenaraikan bahan-bahan tempatan untuk membuatnya.
  2. Menyatakan kaedah-kaedah untuk membuat dan memasak kuih tempatan.
  3. Mengenal pasti kaedah memasak kuih tempatan dengan haba lembab dan haba kering


 

Aktiviti

_perbincangan bersama -soal jawab - melengkapkan jadual pemilihan kuih tempatan

Nilai

-Kerjasama -sistematik -bersih -kreatif -usaha

BBM

Buku teks dan buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: RABU TARIKH: 30.9. 09

Tingkatan : 1E MASA : 5-6 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

 

Tajuk

Menyaring maklumat m/s 154

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat

8.1 Menyaring maklumat

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

1.Mengen al pasti maksud yang tersurat dan tersirat

2.Meneliti perkataan yang disenaraikan dan mencari maksudnya.

3. Menyaring maklumat tentang cara penanaman padi.

Aktiviti

  1. Pelajar meneliti peta dan menyaring maklumat
  2. Pelajar mencari makna perkataan dan menulis maklumat.

Sistem Bahasa

Makna perkataan dan istilah

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

Geografi

Nilai

Usaha, kerjasama dan bertanggungjawab

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: Rabu TARIKH : 30. 9.09

TINGKATAN: 1M MASA: 7-8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan dan pemakanan

Sub tajuk

Penyediaan makanan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat,

1.Mengenalpasti cara memasak dengan haba lembab dan haba kering 2.Menyatakan cara- cara,menghias dan menghidang kuih tempatan

Aktiviti

_perbincangan bersama -soal jawab -demontrasi

Nilai

-Kerjasama -sistematik -bersih -kreatif

BBM

Buku teks dan buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: Khamis TARIKH: .09

Tingkatan: 1H MASA: 7-8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Sastera

Tajuk

Susur galur asal usul negeri Melaka

Fokus utama

Fokus sampingan

11.0 Menguasai gaya bahasa

11.2 Menguasai gaya bahaa s dan unsur bunyi

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

1,Mengemukakan rentetan cerita dalam cerpan yang dipelajari

2,menyatakan Tema ,persoalan, latar, Gaya bahasa dan nilai serta pengajaran dalam cerpen

Aktiviti

Perbincangan bersama / soal jawab / mencatat nota

Sistem Bahasa

Ayat Tanya

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kecergasan pelbagai

P. Ilmu

P.moral

Nilai

Insaf ,kasih sayang ,berdikari dan yakin

BBM

Buku teks dan buku rujukan

Refleksi

Objektif susah hendak dicapai untuk semua pelajar dan pelajar yang lemah diberi latihan tambahan di rumah


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: kHAMIS TARIKH: 21.10..09

Tingkatan: 1C MASA: 12-13 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

 

Tajuk

Menyaring maklumat m/s 154

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat

8.1 Menyaring maklumat

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

1.Mengen al pasti maksud yang tersurat dan tersirat

2.Meneliti perkataan yang disenaraikan dan mencari maksudnya.

3. Menyaring maklumat tentang cara penanaman padi.

Aktiviti

  1. Pelajar meneliti peta dan menyaring maklumat
  2. Pelajar mencari makna perkataan dan menulis maklumat.

Sistem Bahasa

Makna perkataan dan istilah

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

Geografi

Nilai

Usaha, kerjasama dan bertanggungjawab

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: kHAMIS TARIKH : 1. 10.09

TINGKATAN: 1G/H MASA: 11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan dan pemakanan

Sub tajuk

Penyediaan makanan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat,

1.Mengenalpasti cara memasak dengan haba lembab dan haba kering 2.Menyatakan cara- cara,menghias dan menghidang kuih tempatan

Aktiviti

_perbincangan bersama -soal jawab -demontrasi

Nilai

-Kerjasama -sistematik -bersih -kreatif

BBM

Buku teks dan buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: JUMAAT TARIKH: 22.10.09

Tingkatan: 1E DAN 1C MASA: 5-6/ 10 -11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa

Tajuk

Ayat Tanya- ayat tanya dengan kata Tanya dan ayat Tanya tanpa kata tanya

Fokus utama

Fokus sampingan

1.0 Berinteraksi untuk menjalin hubungan mesra

1.2 Mendengar dan memberi respon

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

  1. Menyatakan ciri-ciri ayat Tanya dengan kata Tanya dan tanpa kata Tanya.
  2. Membuat sekurang kurangnya 6 ayat Tanya tanpa kata Tanya dan dengan kata Tanya.

Aktiviti

Perbincangan bersama. –soal jawab dan latihan bertulis

Sistem Bahasa

Kata Tanya

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kecerdasan pelbagai

P. Ilmu

P. moral

Nilai

Usaha, kerjasama , peramah dan sopan

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 

#####################################################################################


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

MINGGU 40

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: Isnin TARIKH: 5.10.09

Tingkatan: 1H MASA: 5-6 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Penulisan

Tajuk

Merumus karangan berpandukan carta yang diberi

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat

8.2 Menyusun maklumat mengikut keutamaan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

1.Mengenalpasti kehendak soalan dan format karangan.

2.Merangka karangan berpandukan soalan yang diberi.

3.Menulis karangan dengan baik berdasarkan isi isi penting yang telah dibincangkan.

Aktiviti

Perbincangan antara pelajar dan guru - merangka karangan -latihan menulis karangan

Sistem Bahasa

Kata hubung

Kemahiran Bahasa

Menulis

K.B.T

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

P.Moral

Nilai

Kerjasama,patuh,bertanggungjawab dan kasih sayang

BBM

Lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik .


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: ISNIN TARIKH:5.10 .09

Tingkatan: 1E MASA: 9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Sastera

Tajuk

Susur galur asal usul negeri Melaka

Fokus utama

Fokus sampingan

11.0 Menguasai gaya bahasa

11.2 Menguasai gaya bahaa s dan unsur bunyi

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

1,Mengemukakan rentetan cerita dalam cerpEn yang dipelajari

2,menyatakan Tema ,persoalan, latar, Gaya bahasa dan nilai serta pengajaran dalam cerpen

Aktiviti

Perbincangan bersama / soal jawab / mencatat nota

Sistem Bahasa

Ayat Tanya

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kecergasan pelbagai

P. Ilmu

P.moral

Nilai

Insaf ,kasih sayang ,berdikari dan yakin

BBM

Buku teks dan buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: Isnin TARIKH : 5.10.09

TINGKATAN: 1M MASA: 11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan dan pemakanan

Sub tajuk

Kuih tempatan –pengiraan kos

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat,

  1. Melengkapkan jadual pengiraan kos dengan baik
  2. menbuat pengiraan kos upah,kos sampingan ,kos projek dan kos seunit bagi kuih ketayap.

Aktiviti

_perbincangan bersama -soal jawab -demontrasi

Nilai

-Kerjasama -sistematik -bersih -kreatif

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik dan latihan disiapkan di rumah (sebagai kerja rumah) *


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: SELASA TARIKH: 6.10.09

Tingkatan: 1H MASA: 10 - 11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Pemahaman

Tajuk

Pak man Tukang Emas

Fokus utama

Fokus sampingan

1.0 Berinteraksi untuk menjalinkan hubungan mesra

1.6 Menyatakan perasaan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

1.membaca dengan sebutan ,intonasi dan gaya pengucapan yang betul

2.menyatakan maksud yang tersurat serta tersirat dalam petikan.

3.Menjawab soalan yang dikemukakan dengan baik.

Aktiviti

Bancaan kuat dan senyap -soal jawab dan latihan bertulis

Sistem Bahasa

Sebutan dan intonasi

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kecerdasan pelbagai

P. Ilmu

Sejarah

Nilai

Kreatif ,usaha , teliti dan rajin

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: SELASA TARIKH:6.10 .09

Tingkatan: 1C MASA:5-6 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Sastera

Tajuk

Susur galur asal usul negeri Melaka

Fokus utama

Fokus sampingan

11.0 Menguasai gaya bahasa

11.2 Menguasai gaya bahaa s dan unsur bunyi

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

1,Mengemukakan rentetan cerita dalam cerpEn yang dipelajari

2,menyatakan Tema ,persoalan, latar, Gaya bahasa dan nilai serta pengajaran dalam cerpen

Aktiviti

Perbincangan bersama / soal jawab / mencatat nota

Sistem Bahasa

Ayat Tanya

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kecergasan pelbagai

P. Ilmu

P.moral

Nilai

Insaf ,kasih sayang ,berdikari dan yakin

BBM

Buku teks dan buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: SELASA TARIKH : 6.10.09

TINGKATAN: 1G/H MASA: 7-8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan dan pemakanan

Sub tajuk

Kuih tempatan –pengiraan kos

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat,

1. Melengkapkan jadual pengiraan kos dengan baik.

2. , Membuat pengiraan kos upah,kos sampingan ,kos projek dan kos seunit.

Aktiviti

_perbincangan bersama -soal jawab -demontrasi

Nilai

-Kerjasama -sistematik -bersih -kreatif

BBM

Buku teks dan jadual pengiraan kos

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

(PELAJAR TINGKATAN SATU DIBERI CUTI BERSEMPENA DENGAN P.M.R. PADA 7,8 DAN 9.10.09.)

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@.

No comments:

Post a Comment