Wednesday, July 31, 2013

MINGGU 27


 

MINGGU 27

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: 1SNIN TARIKH: 8.7.2013

TINGKATA: 1K MASA 10-11. GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pemakanan Dan Pengurusan sajian

Sub tajuk

Panduan menyedia dan memasak.

Panduan menyaji secara peranggu meja

Panduan menyaji secara berpek

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti factor-faktor dalam menyedia dan memasak, menyaji secara peranggu meja dan menyaji secara berpek.
  2. Menyenarai dan menyusun kutleri/ peranggu meja dengan cara yang betul dalam menyaji makanan untuk setiap hidangan.

Aktiviti

- Perbincangan bersama - soal jawab -latihan bertulis

Nilai

Kerjasama, usaha, berjimat cermat , sistematik , syukur, dan bersih

BBM

Buku teks dan buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA.

HARI: ISNI N TARIKH: 8.7.2013

HARI TINGKATAN: 1L /1M MASA: 4-5 /8-9 GURU M/P: PN.ELINE KATUT

Unit

Sastera

Topik

Prosa tradisional (Cepen)

Fokus utama

Fokus sampingan

F.U: 11.0 Menguasai gaya bahasa dan laras bahasa dalam penulisan kreatif dan kritis.

F.S: 11.2 Menganalisa gaya bahasa dalam karya

Hasil Pembelajaran


 


 

Di akhir pengajaran dan. pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Mengenalpasti maksud tema , persoalan dan perwatakan yang hendak di sampaikan melalui prosa tradisional yang di kaji.
  2. Menyatakan gaya bahasa, latar tempat, masa dan masyarakat dalam prosa tradisional yang dikaji.
  3. Menerangkan nilai dan pengajaran yang hendak disampaikan melalui prosa tradisional yang dipelajari.

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran

1.Aktiviti guru: Perbincangan bersama.

2.Aktiviti murid: a) Soal jawab

Sistem bahasa

Sebutan dan intonasi

Pendekatan Ilmu

Pendidikan Moral

KBT

Kemahiran berfikir

Penerapan nilai

-Berkerjasama -kesyukuran -berterima kasih -usaha -kasih sayang .

BBM

Buku teks dan buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 


 


 


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: SELASA TARIKH: 9.7.2013

TINGKATA: 1F/1I MASA 4-5/8-9.. GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pemakanan Dan Pengurusan sajian

Sub tajuk

Panduan menyedia dan memasak.

Panduan menyaji secara peranggu meja

Panduan menyaji secara berpek

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti factor-faktor dalam menyedia dan memasak, menyaji secara peranggu meja dan menyaji secara berpek.
  2. Menyenarai dan menyusun kutleri/ peranggu meja dengan cara yang betul dalam menyaji makanan untuk setiap hidangan.

Aktiviti

- Perbincangan bersama - soal jawab -latihan bertulis

Nilai

Kerjasama, usaha, berjimat cermat , sistematik , syukur, dan bersih

BBM

Buku teks dan buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA    

HARI : RABU TARIKH: 10.7.2013

TINGKATAN: 1L DAN 1M MASA: 4-5/8-9 GURU M/P: PN.ELINE KATUT

Unit

Pemahaman

Topik

Kerjaya yang diminati

Fokus utama

Fokus sampingan

F.U:7.0 Mendapat maklumat dari pelbagai sumber

F.S:7.2 Meneliti maksud tersurat dan tersirat.

Hasil Pembelajaran


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Membaca dan bertutur dengan sebutan ,intonasi dan gaya pengucapan yang betul
  2. Mengenal pasti maksud yang tersirat dan tersurat dalam perbualan yang dikaji.
  3. Menjawab soalan yang dikemukakan dengan betul dengan memberi pendapat yang bernas .

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran

1.Aktiviti guru: Perbincangan bersama berkenaan tajuk yang dikaji.

2.Aktiviti murid:Bacaan senyap dan kuat

Latihan bertulis

Sistem bahasa

Kata Tanya

Pendekatan Ilmu

PPendidikan Moral

KBT

Kecerdasan pelbagai

Penerapan nilai

-Kejujuran -sopan -semangat bermasyarakat -kewarganegaraan

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan agak baik.


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: KHAMIS TARIKH: 11.7.2013

TINGKATAN: 1F MASA: 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan Dan Pengurusan sajian

Sub tajuk

Pengiraan Kos bahan , kos upah , kos sampingan dan kos projek

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Menyenarai bahan-bahan basah dan bahan-bahan kering.
  2. .Mengira kos bahan kering dan bahan basah, kos upah,kos sampingan dan kos projek

Aktiviti

Perbincangan bersama -sumbang saran dan latihan pengiraan kos

Nilai

Prihatin , hati-hati, jimat cermat dan kerjasama

BBM    

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: KHAMIS TARIKH: 11/7.2013

Tingkatan: 1l/1M MASA: 8-9/10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa

Tajuk

Ayat majmuk dan kata hubung

Fokus utama

Fokus sampingan

2.0 Memberi pendapat

2..2 Menghuraikan idea

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Mengenal pasti pembentukan ayat majmuk dan kata hubung

2. Membina ayat dengan menggunakan ayat majmuk dankata hubung dengan betul.

Aktiviti

Perbincangan bersama

Latihan bertulis

Latihan lisan

Sistem Bahasa

Pembentukan ayat majmuk dan kata hubung

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kemahiran Bernilai tambah

P. Ilmu

Pendidikan moral

Nilai

Usaha, bertanggungjawab, berkerjasama dan sistematik

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: JUMAAT TARIKH: 12/.7.2013

TINGKATAN: 1K/1M MASA: 8-9/10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan Dan Pengurusan sajian

Sub tajuk

Pengiraan Kos bahan , kos upah , kos sampingan dan kos projek

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Menyenarai bahan-bahan basah dan bahan-bahan kering.
  2. .Mengira kos bahan kering dan bahan basah, kos upah,kos sampingan dan kos projek

Aktiviti

Perbincangan bersama -sumbang saran dan latihan pengiraan kos

Nilai

Prihatin , hati-hati, jimat cermat dan kerjasama

BBM    

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik

########################################################################################################################################################################B..


 

MINGGU 26

MINGGU 26 .

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: ISNIN TARIKH: 1.7.2013

TINGKATA: 1K MASA: 10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pemakanan Dan Pengurusan sajian

Sub tajuk

Prinsip Memasak -Sebab-sebab memasak

  • Haba kering
  • Haba lembab

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajr dapat;

  1. Menyatakan prinsip-prinsip memasak makanan dan menyenaraikan makanan-makanan yang dimasak menggunakan haba kering dan lembab.
  2. Menyatakan sebab-sebab memasak makanan.

Aktiviti

- Perbincangan bersama - soal jawab

Nilai

-usaha, berjimat cermat , syukur, insaf dan bersih

BBM

Buku teks dan buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : ISNIN TARIKH: 1.7.2013

TINGKATAN: 1L/1M MASA: 4-5/8-9 GURU M/P: PN. ELINE KATUT

Unit

Penulisan

Topik

Karangan jenis cerita m/s 170

Fokus Utama

Fokus sampingan

F.U: 2.0 Memberi pendapat yang bernas

F.S: 2.1 Mencetus idea yang bernas

Hasil Pembelajaran


 


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Megenal pasti kehendak soalan
  2. Menyenaraikan maklumat penting yang hendak disampaikan dan menyusunnya mengikut keutamaan
  3. Membuat karangan dengan baik

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran

1. Aktiviti guru: Perbincangan bersama

2. Aktiviti murid: Soal jawab

3. Membuat karangan dengan baik

Sistem bahasa

Kata kerja

Pendekatan Ilmu

P.Moral

KBT

Kemahiran berfikir

Penerapan nilai

Usaha , kesyukuran dan kerajinan

BBM

Buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik kerana pelajar masih belum mahir mengguna unsure gaya bahasa dalam penulisan.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: SELLASA TARIKH: 2.7.2013

TINGKATA: 1F/1I MASA: 4-5/8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pemakanan Dan Pengurusan sajian

Sub tajuk

Prinsip Memasak -Sebab-sebab memasak

  • Haba kering
  • Haba lembab

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajr dapat;

  1. Menyatakan prinsip-prinsip memasak makanan dan menyenaraikan makanan-makanan yang dimasak menggunakan haba kering dan lembab.
  2. Menyatakan sebab-sebab memasak makanan.

Aktiviti

- Perbincangan bersama - soal jawab

Nilai

-usaha, berjimat cermat , syukur, insaf dan bersih

BBM

Buku teks dan buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: RABU TARIKH: 3.7.2013

Tingkatan: 1L/1M MASA: 4-5/8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Komsas

Tajuk

DRAMA (Pengukuhan)

Fokus utama

Fokus sampingan

10.0 Menguasai laras bahasa dan gaya bahasa

11.o Menyatakan jenis , ciri, tema, persoalan, pemikiran dan nilai serta pengajaran.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Mengenalpasti tentang rentetan cerita yang dikaji..

2. Menyatakan synopsis cerita, tema persoalan, pemikiran, nilai dan pengajaran yang terdapat di dalam cerita yang dikaji.

Aktiviti

Perbincangan bersama

Soal jawab

Sistem Bahasa

Sebutan dan intonasi

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kemahiran berfikir.

P. Ilmu

Pendidikan moral

Nilai

Kasih sayang, berani, tanggungjawab dan kerjasama

BBM

Buku teks, buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 


 


 


 


 


 


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T

HARI: KHAMIS TARIKH: 4.7.2013

TINGKATA: 1F MASA: 4-5/ 8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pemakanan Dan Pengurusan sajian

Sub tajuk

Penyediaan dan penyajian makanan

Faktor penting dalam perancangan menu

Penyediaan rancangan kerja untuk sarapan, minum pagi dan petang

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti factor-faktor yang penting dalam perancangan penyediaan dan penyajian makanan dan menu.
  2. Menyediakan rancangan kerja bagi sarapan pagi, minum pagi dan minum petang yang berkhasiat dengan pelbagai viarasi, rasa, rupa dan kaedah memasak.

Aktiviti

- Perbincangan bersama - soal jawab -latihan bertulis

Nilai

-usaha, berjimat cermat , syukur, insaf dan bersih.

BBM

Buku teks dan buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: KHAMIS TARIKH: 4.7.2013

Tingkatan: 1M/1L MASA: 8-9/10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa

Tajuk

Mengelas laras bahasa (bahasa Malaysia dan bahasa sukan

Fokus utama Fokus sampingan

7.0 Mendapat maklumat daripada pelbagai sumber yang didengar dan dibaca.

7.3 Mengemukakan soalan untuk mendapat penjelasan lanjut.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti jenis-jenis laras bahasa Malaysia dan laras bahasa sukan dan fungsinya

2. Membina ayat menggunakan laras bahasa Malausia dan laras bahasa sukan dengan betul.

Aktiviti

Perbincangan bersama dan pelajar membaca contoh laras bahasa Malaysia dan laras bahasa sukan selepas menyenaraikannya.

Latihan bertulis

Latihan lisan

Sistem Bahasa

Laras bahasa Malaysia dan bahas sukan

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kemahiran Bernilai tambah

P. Ilmu

Pendidikan moral

Nilai

Usaha, bertanggungjawab, berkerjasama dan sistematik

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T

HARI: JUMAAT TARIKH: 4.7.2013

TINGKATA: 1K/1I MASA: 8-9 /10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pemakanan Dan Pengurusan sajian

Sub tajuk

Penyediaan dan penyajian makanan

Faktor penting dalam perancangan menu

Penyediaan rancangan kerja untuk sarapan, minum pagi dan petang

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti factor-faktor yang penting dalam perancangan penyediaan dan penyajian makanan dan menu.
  2. Menyediakan rancangan kerja bagi sarapan pagi, minum pagi dan minum petang yang berkhasiat dengan pelbagai viarasi, rasa, rupa dan kaedah memasak.

Aktiviti

- Perbincangan bersama - soal jawab -latihan bertulis

Nilai

-usaha, berjimat cermat , syukur, insaf dan bersih.

BBM

Buku teks dan buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.

##########################################################################################################################################################################

.

Saturday, July 27, 2013

MINGGU 25

MINGGU 25


 


 

KARNIVAL SUKAN TAHUNAN KALI KE 48 SMK SERIAN 2013


 

TARIKH : 24-28 JUN 2013


 

TEMPAT: PADANG SEKOLAH SMK SERIAN


 

###############################################################################################################################################################################################################################################################


 

MINGGU 24

MINGGU 24

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T

HARI: ISNIN TARIHK: 17.6.2013

TINGKATAN: 1K MASA: 10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan dan Pengurusan Sajian

Sub tajuk

Perancangan Menu

-Pengertian Menu - Faktor yang mempengaruhi perancangan menu

- Tujuan perancangan menu

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajr dapat;

  1. Mengenalpasti pengertian menu dan tujuan merancang menu.
  2. Menyenaraikan faktor-faktor yang mempengaruhi perancangan menu.

Aktiviti

- Perbincangan bersama -soal jawab -latihan lisan

Nilai

Bertanggungjawab, berjimat cermat , syukur, belas kasihan

BBM

Buku teks, buku rujukan dan gambar makanan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: ISNIN TARIKH: 17.6.2013

Tingkatan: 1L/1M MASA: 4-5/8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa

Tajuk

Susunan ayat biasa dan ayat songsang

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat untuk keperluan tertentu

8.2 Menyusun maklumat mengikut keutamaan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Mengenal pasti jenis-jenis ayat biasa dan ayat songsang dan fungsinya.

2. Membina ayat dengan baik dan dapat menghasilkan sekurang-kurang 5 ayat yang betul.

Aktiviti

Perbincangan bersama

Latihan bertulis

Latihan lisan

Sistem Bahasa

Ayat biasa dan ayat songsang

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kemahiran Bernilai tambah

P. Ilmu

Pendidikan moral

Nilai

Usaha, bertanggungjawab, berkerjasama

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T

HARI: SELASA TARIHK: 18.6.2013

TINGKATAN: 1F/11 MASA: 4-5/8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan dan Pengurusan Sajian

Sub tajuk

Perancangan Menu

-Pengertian Menu - Faktor yang mempengaruhi perancangan menu

- Tujuan perancangan menu

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajr dapat;

  1. Mengenalpasti pengertian menu dan tujuan merancang menu.
  2. Menyenaraikan faktor-faktor yang mempengaruhi perancangan menu.

Aktiviti

- Perbincangan bersama -soal jawab -latihan lisan

Nilai

Bertanggungjawab, berjimat cermat , syukur, belas kasihan

BBM

Buku teks, buku rujukan dan gambar makanan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: RABU TARIKH: 19.6.2013

Tingkatan: 1M /1L MASA: 4-5/8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Sastera

Tajuk

Sajak

Fokus utama

Fokus sampingan

11.0 Menguasai gaya bahasa dan laras bahasa

11.2 Menganalisa gaya bahasa dan susunan bunyi

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

1. Mengenalpasti tema dan persoalan yang hendak disampaikan

2.Mengenal pasti gaya bahasa dan tema dan pengajaran yang hendak disampaikan.

Aktiviti

Mengemukan pemahaman masing masing mengenai tema, persoalan, gaya bayasa, nilai dan pengajaran yang hendah di sampaikan.

Soal jawab

Berbincangan bersama

Sistem Bahasa

Sebutan dan intonasi

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kecerdasan pelbagai

P. Ilmu

Sastera

Nilai

Yakin, berani, insaf dan semangat patriotik

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: KHAMIS TARIKH: 20.6.2013

TINGKATA: 1K MASA: . 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pemakanan Dan Pengurusan sajian

Sub tajuk

Faktor yang mempengaruhi perancangan menu

Menu sarapan dan minum pagi serta minum petang.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti factor-faktor yang mempengaruhi perancangan menu.
  2. Menyediakan menu sarapan pagi, minum pagi dan minum petang yang berkhasiat dengan pelbagai viarasi, rasa, rupa dan kaedah memasak.

Aktiviti

- Perbincangan bersama - soal jawab -latihan bertulis

Nilai

Kerjasama, usaha, berjimat cermat , syukur, insaf dan bersih

BBM

Buku teks dan buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 

RANCRANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: KHAMIS TARIKH: 20.6.2013

Tingkatan: 1L/1M MASA: 8-9/11-12 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Pemahaman

Tajuk

Sejarah emas

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat untuk keperluan tertentu

8.2 Menyusun maklumat mengikut keutamaan

Hasil pembelajaran

Di akhir pembelajaran dan pengajaran para pelajar dapat:

1.Menyatakan maksud yang tersurat dan tersirat dalam petikan.

2.Menyenaraikan isi-isi penting

3.Membuat rumusan tentang teks dan menjawab soalan yang dikemukakan dengan baik.

Aktiviti

Bacaan kuat dan senyap

Soal jawab

Latihan bertulis

Sistem Bahasa

Peribahasa

Kem. Bahasa

Menulis

K.B.T

Kecergasan pelbagai

P. Ilmu

Sains.

Nilai

Kerjasama, yakin dan insaf

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik(1m) dan baik untuk 1L


 


 


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: JUMAAT TARIKH: 21.6.2013

TINGKATA: 1G MASA: .7-9/10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pemakanan Dan Pengurusan sajian

Sub tajuk

Faktor yang mempengaruhi perancangan menu

Menu sarapan dan minum pagi serta minum petang.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti factor-faktor yang mempengaruhi perancangan menu.
  2. Menyediakan menu sarapan pagi, minum pagi dan minum petang yang berkhasiat dengan pelbagai viarasi, rasa, rupa dan kaedah memasak.

Aktiviti

- Perbincangan bersama - soal jawab -latihan bertulis

Nilai

Kerjasama, usaha, berjimat cermat , syukur, insaf dan bersih

BBM

Buku teks dan buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 

#########################################################################################################################################################################