Sunday, September 9, 2012

MINGGU 33-34

MINGGU 33.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : ISNIN . TARIKH: 13.8.2012

TINGKATAN: 1L. MASA: 10-11 GURU M/P: PN.ELINE KATUT

Unit

Pemahaman..

Topik

Sastera tradisional warisan bangsa

Fokus utama

Fokus sampingan

F.U:8.0 Memproses maklumat untuk keperluan tertentu

F.S:8.4 Mengolah maklumat

Hasil Pembelajaran


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Membaca dengan sebutan ,intonasi dan gaya pengucapan yang betul
  2. Mengenal pasti maksud yang tersirat dan tersurat di dalam petikan yang dikaji.
  3. Menjawab soalan yang dikemukakan dengan betul

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran

1.Aktiviti guru:

2.Aktiviti murid:Bacaan senyap dan kuat.

Latihan bertulis

Sistem bahasa

Sebutan , intonasi

Pendekatan Ilmu

Sejarah

KBT

Kecerdasan pelbagai

Penerapan nilai

-Kejujuran -semangat bermasyarakat -kewarganegaraan

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI:ISNIN . TARIKH :13.8.2012

TINGKATAN: 1G MASA: 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT

CATATAN: Ujian bulanan 2


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : SELASA TARIKH: 14.8.2012

TINGKATAN: 1L/1M MASA: 4-5/9-10 GURU M/P: PN.ELINE KATUT

UJIAN BULANAN 2.


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: SELASA. TARIKH :14.8.2012

TINGKATAN: 1ABC MASA: 8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

CATATAN: Ujian bulanan 2


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : RABU TARIKH: 15.8.2012

TINGKATAN: 1M MASA: 4-5 GURU M/P: PN.ELINE KATUT

Unit

Pemahaman..

Topik

Sastera tradisional warisan bangsa

Fokus utama

Fokus sampingan

F.U:8.0 Memproses maklumat untuk keperluan tertentu

F.S:8.4 Mengolah maklumat

Hasil Pembelajaran


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Membaca dengan sebutan ,intonasi dan gaya pengucapan yang betul
  2. Mengenal pasti maksud yang tersirat dan tersurat di dalam petikan yang dikaji.
  3. Menjawab soalan yang dikemukakan dengan betul

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran

1.Aktiviti guru:

2.Aktiviti murid:Bacaan senyap dan kuat.

Latihan bertulis

Sistem bahasa

Sebutan , intonasi

Pendekatan Ilmu

Sejarah

KBT

Kecerdasan pelbagai

Penerapan nilai

-Kejujuran -semangat bermasyarakat -kewarganegaraan

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI:RABU . TARIKH :15.8.2012

TINGKATAN: 1K MASA: 11-12 GURU M.P. PN ELINE KATUT

CATATAN: Ujian bulanan 2


 

RANCANGAN PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN

HARI: RABU TARIKH : 15.8.2012

TINGKATAN: 2A MASA: 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT

CATATAN: UJIAN BULANAN 2

CATATAN: CUTI PADA 15-16.8.2012

##########################################################################################################################################################################


 

MINGGU 34

CUTI HARI RAYA

TARIKH: 16-26.8.2012

#####################################################################################

Saturday, September 1, 2012

MINGGU 32

MINGGU 32

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: ISNIN TARIKH: 6.8.2012

Tingkatan: 1G/1L MASA: 6-7/10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa Pbs

Tajuk

-Frasa nama - frasa kerja

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0: Memproses maklumat

8.3: Membuat pertimbangan

Hasil pembelajaran.

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Menegenal pasti frasa nama dan frasa kerja.

2 . Mengenal pasti soalan yang ditanya dan menjawabnya dengan betul.

Aktiviti

Perbincangan bersama

Latihan bertulis

Sistem Bahasa

Frasa nama dan Frasa kerja

Kemahiran Bahasa

Bertutur dan bertulis

K.B.T

Kemahiran Bernilai tambah

P. Ilmu

Pendidikan moral

Nilai

Usaha, bertanggungjawab, berkerjasama dan sistematik.

BBM

Buku teks.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: ISNIN TARIKH : 6.8.2012

TINGKATAN: 1G MASA: 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pakaian

Sub tajuk

Prinsip pemilihan pakaian

Faktor-faktor pemilihan pakaian

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti prinsip-prinsip dalam pemilihan pakaian
  2. Menyatakan faktor-faktor penting dalam pemilihan pakaian dengan betul.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Soal jawab

Nilai

Sistematik , kreatif , kerjasama dan berhati-hati serta sopan santun.

BBM    

Buku teks dan bahan maujud

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCRANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: SELASA TARIKH: 7.8.2012

Tingkatan: 1L/1M MASA: 4-5/9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Pemahaman PBS

Tajuk

 

Fokus utama

Fokus sampingan

1.0 Berinteraksi untuk menjalin hubungan mesra

1.6 Menyatakan perasaan

Hasil pembelajaran

Di akhir pembelajaran dan pengajaran para pelajar dapat:

1.Menyatakan maksud yang tersurat dan tersirat dalam petikan.

2.Menyenaraikan isi-isi penting

3.Membuat rumusan tentang teks dan menjawab soalan yang dikemukakan dengan baik.

Aktiviti

Bacaan kuat dan senyap

Soal jawab

Latihan bertulis

Sistem Bahasa

Penanda wacana

Kem. Bahasa

Menulis

K.B.T

Kecergasan pelbagai

P. Ilmu

P. Moral

Nilai

Kerjasama, yakin dan insaf

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik.


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: SELASA TARIKH : 7.8.2012

TINGKATAN: 1ABC MASA: 8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pakaian

Sub tajuk

Prinsip pemilihan pakaian

Faktor-faktor pemilihan pakaian

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti prinsip-prinsip dalam pemilihan pakaian
  2. Menyatakan faktor-faktor penting dalam pemilihan pakaian dengan betul.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Soal jawab

Nilai

Sistematik , kreatif , kerjasama dan berhati-hati serta sopan santun.

BBM    

Buku teks dan bahan maujud

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: RABU TARIKH: 8.8.2012

Tingkatan: 1M MASA: 8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Penulisan Bahagian B

Tajuk

Menulis karangan

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat 8.3 Membuat pertimbangan dengan teliti

Hasil pembelajaran

  1. Mengenal pasti format karangan yang betul.
  2. Mengenal pasti kehendak soalan .
  3. Mencari dan menyenarai isi-isi penting dan membuat karangan dengan baik.

Aktiviti

  1. Guru berbincang mengenai jenis karangan dan formatnya
  2. Guru menyoal para pelajar
  3. Pelajar memberi jawapan dan membuat rangka karangan serta menyatakan isi-isi penting
  4. Pelajar membuat latihan karangan

Sistem Bahasa

Ayat tunggal

Kemahiran Bahasa

Bertutur dan menulis

K.B.T

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

Pendidikan Moral

Nilai

Berkerjasama, Berdikari dan Sosiobudaya

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan agak baik.


 

RANCANGAN PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN

HARI: RABU TARIKH : 8.8.2012

TINGKATAN: 2A MASA: 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tema

7. Raja berpelembagaan

Unit/Tajuk

-Hari ini dalanm sejarah -Lawatan sambil belajar ke muzium Negara, Kuala Lumpur

Hasil Pembelajaran

Pada akhir unit ini para pelajar dapat;

1.Menjelaskan pentingnya Raja Berpelembagaan di Malaysia

2. Mengamalkan taat setia kepada raja dan negara

3. Menghormati sistem Raja Berpelembagaan di Malaysia.

Teknik / Aktiviti

-Perbincangan bersama -soal jawab -latihan lisan

Nilai

Hormat menghormati, kerjasama, perpaduan, bangga akan Negara Malaysia dan insaf

BBM

Buku teks

Refleksi

Pelajar dapat memberikan pendapat dengan baik.


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: RABU TARIKH : 8.8.2012

TINGKATAN: 1G MASA: 11-12 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pakaian

Sub tajuk

Prinsip pemilihan pakaian

Faktor-faktor pemilihan pakaian

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti prinsip-prinsip dalam pemilihan pakaian
  2. Menyatakan faktor-faktor penting dalam pemilihan pakaian dengan betul.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Soal jawab

Nilai

Sistematik , kreatif , kerjasama dan berhati-hati serta sopan santun.

BBM    

Buku teks dan bahan maujud

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: KHAMIS TARIKH : 9.8.2012

TINGKATAN: 1K/1ABC/1G MASA:8/9-10/12 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pakaian

Sub tajuk

Memilih stail dan corak pakaian yang sesuai dengan bentuk badan.

Penjagaan pakaian

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para dapat;


1.Mengenal pasti cara–cara memilih pakaian yang sesuai dengan bentuk badan

2. Menyenaraikan dan melabelkan simbol-simbol penjagaan pakaian dan maksudnya.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Soal jawab dan Latihan bertulis

Nilai

Sistematik ,jimat cermat , kerjasama dan Kebersihan dan insaf

BBM    

Buku teks , bahan maujud dan lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: JUMAAT TARIKH: 10.8.2012

Tingkatan: 1L MASA: 4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Penulisan Bahagian B

Tajuk

Menulis karangan

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat 8.3 Membuat pertimbangan dengan teliti

Hasil pembelajaran

  1. Mengenal pasti format karangan yang betul.
  2. Mengenal pasti kehendak soalan .
  3. Mencari dan menyenarai isi-isi penting dan membuat karangan dengan baik.

Aktiviti

  1. Guru berbincang mengenai jenis karangan dan formatnya
  2. Guru menyoal para pelajar
  3. Pelajar memberi jawapan dan membuat rangka karangan serta menyatakan isi-isi penting
  4. Pelajar membuat latihan karangan

Sistem Bahasa

Ayat tunggal

Kemahiran Bahasa

Bertutur dan menulis

K.B.T

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

Pendidikan Moral

Nilai

Berkerjasama, Berdikari dan Sosiobudaya

BBM

Buku teks.

Refleksi .

Objektif dapat dicapai dengan agak baik.

##########################################################################################################################################################################

MINGGU 31


MINGGU 31

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA.

HARI : ISNIN . TARIKH: 30.7.2012

TINGKATAN: 1M/1L MASA: 6-7 /10-11 GURU M/P: PN.ELINE KATUT

Unit

Pemahaman.

Topik

Cincin

Fokus utama

Fokus sampingan

F.U: 1.0 Memprosas maklumat untuk membuat keperluan tertentu

F.S: 1.6 Menyusun maklumat mengikut keutamaan

Hasil Pembelajaran


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Membaca dengan sebutan ,intonasi dan gaya pengucapan yang betul
  2. Mengenal pasti maksud yang tersirat dan tersurat di dalam petikan yang dikaji.
  3. Menjawab soalan yang dikemukakan dengan betul

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran

1.Aktiviti guru: Perbincangan bersama pelajar

2.Aktiviti murid:Bacaan senyap dan kuat

Latihan bertulis

Sistem bahasa

Sebutan , intonasi

Pendekatan Ilmu

Sejarah

KBT

Kecerdasan pelbagai

Penerapan nilai

-Kejujuran -semangat bermasyarakat -kewarganegaraan

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI:Isnin TARIKH : 30.7.2012

TINGKATAN: 1G MASA: 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pakaian

Sub tajuk

Fabrik.

-fabrik asli

-fabrik buatan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;


1.Mengenal pasti fabric asli dan dan fabric buatan serta sumber-sumbernya dan cirri-cirinya

2. Menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid.

Latihan menjawab soalan bertulis.

Nilai

Sistematik ,jimat cermat , kerjasama dan berhati-hati serta usaha

BBM    

Buku teks , bahan maujud dan lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: SELASA TARIKH: 31.7.2012

Tingkatan: 1L/1M MASA: 4-5/9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa

Tajuk

Ayat susunan biasa -Ayat tunggal susunan songsang

Fokus utama

Fokus sampingan

1.0 Berinteraksi untuk menjalin hubungan mesra.

1.6 Menyatakan perasaan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti jenis-jenis ayat tunggal susunan biasa dan ayat tunggal susunan songsang dan cara-cara pembentukkannya.

2. Menghasilkan sekurang-kurangnya 5 ayat tunggal susunan biasa dan susunan songsang dengan betul.

Aktiviti

Perbincangan bersama

Latihan bertulis

Latihan lisan

Sistem Bahasa

Ayat tunggal susunan biasa dan songsang

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kemahiran Bernilai tambah

P. Ilmu

Pendidikan moral

Nilai

Usaha, bertanggungjawab, berkerjasama, kreatif dan yakin.

BBM

Buku teks( m.s 172)

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: SELASA TARIKH : 31.7.2012

TINGKATAN: 1ABC MASA:8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pakaian

Sub tajuk

Fabrik

-fabrik asli

-fabrik buatan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;


1.Mengenal pasti fabric asli dan dan fabric buatan serta sumber-sumbernya dan cirri-cirinya

2. Menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid.

Latihan menjawab soalan bertulis.

Nilai

Sistematik ,jimat cermat , kerjasama dan berhati-hati serta usaha

BBM    

Buku teks , bahan maujud dan lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: RABU TARIKH: 1.8.2012

Tingkatan: 1L MASA: 8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit    

Komsas (PBS)

Tajuk

Kian kita lupa

Fokus utama

Fokus sampingan

10.0 Menguasai laras bahasa dan gaya bahasa.

11.2 Menyatakan jenis , ciri, tema, persoalan, pemikiran dan nilai serta pengaajaran.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Mengenalpasti tentang rentetan cerita yang dikaji..

2. Menyatakan sInopsis cerita, tema persoalan, plot,gaya bahasa, latar cerita yang terdapat di dalam cerita yang dikaji dan mencari maksud beberapa perkataan yang puitis.

Aktiviti

Perbincangan bersama

Soal jawab

Sistem Bahasa

Sebutan dan intonasi

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T    

Kemahiran berfikir.

P. Ilmu

Pendidikan moral

Nilai

Kasih sayang, berani, tanggungjawab dan kerjasama

BBM

Buku teks, buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 

RANCANGAN PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN

HARI: RABU TARIKH : 1.8.2012

TINGKATAN: 2A MASA: 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tema

6. Malaysia Negara Berdaulat

Unit/Tajuk

Dewan undangan negeri

Hasil Pembelajaran

Pada akhir unit ini para pelajar dapat;

1.Menjelaskan peranan dewan undangan negeri dalam sistem demokrasi di Malaysia

2. Mengekalkan amalan sistem demokrasi di Malaysia

3. Menghormati amalan demokrasi di setiap negeri

Teknik / Aktiviti

Perbincangan bersama, Sumbang saran, sooal jawab, latihan bertulis

Nilai

Insaf, hormat menghormati, kerjasama, perpaduan, bangga akan Negara Malaysia

BBM

Buku teks

Refleksi

Pelajar dapat memberikan pendapat dengan baik.


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: RABU TARIKH : 1.8.2012

TINGKATAN: 1K MASA: 11-12 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pakaian

Sub tajuk

Fabrik

-fabrik asli

-fabrik buatan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;


1.Mengenal pasti fabric asli dan dan fabric buatan serta sumber-sumbernya dan cirri-cirinya

2. Menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid.

Latihan menjawab soalan bertulis.

Nilai

Sistematik ,jimat cermat , kerjasama dan berhati-hati serta usaha

BBM    

Buku teks , bahan maujud dan lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: KHAMIS TARIKH : 2.8,2012

TINGKATAN: K/1ABC/1G MASA: 8/9-10/12 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Pakaian

Sub tajuk

Prinsip pemilihan pakaian

Faktor-faktor pemilihan pakaian

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti prinsip-prinsip dalam pemilihan pakaian
  2. Menyatakan faktor-faktor penting dalam pemilihan pakaian dengan betul.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Soal jawab

Nilai

Sistematik , kreatif , kerjasama dan berhati-hati serta sopan santun.

BBM    

Buku teks dan bahan maujud

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: JUMAAT TARIKH: 3.8.2012

Tingkatan: 1L MASA: 4-5. GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit    

Komsas (PBS)

Tajuk

Kian kita lupa

Fokus utama

Fokus sampingan

10.0 Menguasai laras bahasa dan gaya bahasa.

11.2 Menyatakan jenis , ciri, tema, persoalan, pemikiran dan nilai serta pengaajaran.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Mengenalpasti tentang rentetan cerita yang dikaji..

2. Menyatakan sInopsis cerita, tema persoalan, plot,gaya bahasa, latar cerita yang terdapat di dalam cerita yang dikaji dan mencari maksud beberapa perkataan yang puitis.

Aktiviti

Perbincangan bersama

Soal jawab

Sistem Bahasa

Sebutan dan intonasi

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T    

Kemahiran berfikir.

P. Ilmu

Pendidikan moral

Nilai

Kasih sayang, berani, tanggungjawab dan kerjasama

BBM

Buku teks, buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 

##########################################################################################################################################################################