Sunday, June 17, 2012

MINGGU 18-19

..Minggu 18.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA.

HARI : ISNIN TARIKH: 30.4.2012

TINGKATAN: 1L dan 1M MASA: 4-5/11-12 GURU M/P: PN. ELINE KATUT

Unit

 

Topik

Tatabahasa (Frasa nama dan Frasa kerja)

Fokus Utama

Fokus sampingan

F:U:7.0 Mendapat maklumat daripada pelbagai sumber

F:S:7.5 Memahami dan meneliti maksud tersurat

Hasil Pembelajaran


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Mengenal pasti jenis -jenis dan contoh aspek tatabahasa

    yang dipelajari dan contoh-contoh nya

  2. Menjawab soalan yang dikemukakan dengan baik.

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran

1.Aktiviti guru:Perbincangan bersama

2.Aktiviti murid:soal jawab dan latihan bertulis .

Sistem bahasa

Frasa nama dan frasa kerja

Pendekatan Ilmu

P. Moral

KBT

Kecerdasan pelbagai

Penerapan nilai

-berkerjasama -kesyukuran -keberanian -usaha

BBM

Buku teks dan buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: iSNIN TARIKH : 30.4..2012

TINGKATAN: 1G MASA: 8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Tanaman hiasan

Sub tajuk

Pembiakan secara keratan batang

Menyediakan Medium semaian

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;


1.Mengenal pasti tumbuh tumbuhan yang ditanam dengan menggunakan keratan batang dan sebab-sebab menanam tumbuhan

2. Mengenal pasti jenis-jenis medium semaian dan sukatan yang digunakan untuk menanam tumbuhan.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Soal jawab

Nilai

Sistematik ,jimat cermat , kerjasama dan berhati-hati serta usaha

BBM    

Buku teks , bahan maujud dan lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 

CATATAN: SELASA = CUTI HARI PEKERJA


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA    

HARI: RABU TARIKH: 2..5.2012

Tingkatan: 1 L MASA: 9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT

nUit

Karangan (bergambar)

Tajuk

Membuat inferen berdasarkan gambar yang dilihat

Fokus utama

Fokus sampingan

1.0 Berinteraksi untuk mempererat dan menjalin hubungan mesra

1.1 Berbual dan berbicara tentang perkara yang berkaitan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Membaca dengan sebutan dan intonasi serta gaya pengucapan yang betul.

2. Menyatakan maksud yang tersurat di dalam cerita.

3. Menjawab soalan yang dikemukakan dengan betul dan membuat kesimpulan berdasarkan gambar.

Aktiviti

1. Meneliti gambar

2. Soal jawab.

3. Latihan bertulis

Sistem Bahasa

Frasa nama

Kemahiran Bahasa

Bertutur dan menulis

K.B.T

Kemahiran berfikir.

P. Ilmu

Sejarah.

Nilai

Patriotik, rasional, berani dan bekerjasama.

BBM

Buku teks.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik.


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: RABU TARIKH :2.5.2012

TINGKATAN: 1G MASA: 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk    

Tanaman hiasan

Sub tajuk

Penanaman Anak pokok

-medium penanaman

Menyediakan medium penanaman

Pengubahan keratan berakar ke beg politena

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;


1.Mengenal pasti cara–cara menyediakan medium penanaman berdasarkan tingginya kadar tanah liat dalam tanah loam.

2. Mengenal pasti cara-cara mengubah keratan berakar ke beg politena dengan cara yang betul.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Latihan bertulis

Nilai

Sistematik ,jimat cermat , kerjasama dan berhati-hati serta usaha

BBM    

Buku teks , bahan maujud dan lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 

RANCANGAN PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN

HARI: RABU TARIKH : 2.5.2012

TINGKATAN: 2A MASA: 4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tema

Pemupukan semangat kekitaan

Unit/Tajuk

Membaca tanda -tanda

Aktiviti

a. Mendeklamasikan sajak b. mengumpul maklumat

Hasil Pembelajaran

Pada akhir unit ini para pelajar dapat

1.Menerangkan pemupukan semangat kekitaan.

2. Mengamalkan semangat kekitaan dalam masyarakat

3. menunjukkan kepekaan terhadap isu dan masalah dalam kesejahteraan masyarakat.

Teknik

Perbincangan kumpulan

Pembentangan hasil perbincagan kumpulan

Nilai

Sopan santun , kasih saying, bertanggungjawab dan insaf

BBM

Buku teks

Refleksi

Pelajar dapat memberikan pendapat yang bernas berkenaan dengan perkara yang dipelaajari.


 


 


 


 


 

ANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: KHAMIS TARIKH: 3.5.2012

Tingkatan: 1L MASA:4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Komsas

Tajuk

Istana Menanti

Fokus Utama

Fokus sampingan

10.0 Memahami dan memberi respon

10.5 Menghuraikan maksud gaya bahasa, unsur bunyi dalam puisi

Hasil Pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Mengenalpasti tentang rentetan cerita dengan baik

2. Menyatakan rentetan cerita, plot, latar,gaya bahasa, nilai dan pengajaran dalam cerita yang dipelajari.

Aktiviti

Perbincangan bersama

Soal jawab dan sumbang saran

Sistem bahasa

Frasa kerja

K.B.T

Bertutur

Nilai

Kemahiran berfikir.

Pendekatan Ilmu

Pendidikan moral

Nilai

Kasih sayang, berani, tanggungjawab dan insaf

BBM

Buku teks dan buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: KHAMIS TARIKH : 3.5..2012

TINGKATAN: 1K/1ABC MASA: 8 /9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Tanaman hiasan

Sub tajuk

Pembiakan secara keratan batang

Menyediakan Medium semaian

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;


1.Mengenal pasti tumbuh tumbuhan yang ditanam dengan menggunakan keratan batang dan sebab-sebab menanam tumbuhan

2. Mengenal pasti jenis-jenis medium semaian dan sukatan yang digunakan untuk menanam tumbuhan.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Soal jawab

Nilai

Sistematik ,jimat cermat , kerjasama dan berhati-hati serta usaha

BBM    

Buku teks , bahan maujud dan lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: JUMAAT TARIKH: 4.5.2012

Tingkatan: 1M MASA: 9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Komsas

Tajuk

Istana Menanti

Fokus Utama

Fokus sampingan

10.0 Memahami dan memberi respon

10.5 Menghuraikan maksud gaya bahasa, unsur bunyi dalam puisi

Hasil Pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Mengenalpasti tentang rentetan cerita dengan baik

2. Menyatakan rentetan cerita, plot, latar,gaya bahasa, nilai dan pengajaran dalam cerita yang dipelajari.

Aktiviti

Perbincangan bersama

Soal jawab dan sumbang saran

Sistem bahasa

Frasa kerja

K.B.T

Bertutur

Nilai

Kemahiran berfikir.

Pendekatan Ilmu

Pendidikan moral

Nilai

Kasih sayang, berani, tanggungjawab dan insaf

BBM

Buku teks dan buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik

##################################################################################


 


 

MINGGU 19

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : ISNIN TARIKH: 7.5.2012

TINGKATAN: 1L /1M MASA: 4-5/11-12 GURU M/P: PN. ELINE KATUT

Unit

Pemahaman

Topik

Ciri haiwan hutan

Fokus Utama

Fokus sampingan

F.U: 1.0 Berinteraksi untuk menjalin dan mengeratkan hubungan mesra.

F.S: 1.2 Mendengar dan memberi respon


 


 

Hasil Pembelajaran


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Membaca dengan sebutan ,intonasi dan gaya pengucapan yang betul
  2. Mengenal pasti maksud yang tersirat dan tersurat di dalam petikan yang dikaji dan menyenarailkan ayat-ayat yang mengandungi fakta dalam petikan yang dikaji.
  3. Menjawab soalan yang dikemukakan dengan betul.

$Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran

1.Aktiviti guru: Perbincangan bersama murid dan soal jawab dengan pelajar

2.Aktiviti murid:Bacaan senyap dan kuat

Latihan bertulis.

Sistem bahasa

Ayat tunggal

Pendekatan Ilmu

P.Moral

KBT

Kecerdasan pelbagai

Penerapan nilai

-Kejujuran -semangat bermasyarakat - kerjasama -kewarganegaraan

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan agak baik kerana terdapat pelajar yang lemah


 

    


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: ISNIN TARIKH: 7.5.2012

TINGKATAN: 1G MASA: 8 GURU M.P. PN ELINE KATUT.

Tajuk

Bahagian Teras- Tanaman hiasan

Sub tajuk

  1. Penanaman Anak pokok

    - Penyediaan Medium penanaman

- Pengubahan keratan berakar ke beg politena

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat

  1. Mengenal pasti cara-cara menanam anak pokok dengan betul
  2. Mengenal pasti cara menyediakan nisbah medium memasu berpandukan tinggi atau rendahnya kadar tanah liat dalam tanah
  3. Mengenal pasti langkah –langkah yang perlu diikuti semasa mengubah anak pokok ke beg politena.

Aktiviti

-menjawab soalan dan Perbincangan bersama

Aktiviti

-menjawab soalan dan Perbincangan bersama

Nilai

Bertanggungjawab, usaha, berjimat cermat , syukur, insaf dan bersih

BBM

Lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : SELASA TARIKH: 8.5.2012

TINGKATAN: 1M MASA: 10-11 GURU M/P: PN. ELINE KATUT

Unit

TATABAHASA

Topik

Ayat tunggal

Fokus Utama

Fokus sampingan

F.U: 1.0 Berinteraksi untuk menjalin dan mengeratkan hubungan mesra.

F.S: 1.2 Mendengar dan memberi respon

Hasil Pembelajaran


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Mengenal pasti jenis- jenis dan contoh-contoh ayat tunggal
  2. Menyatakan fungsi ayat tunggal dalam pembentukan ayat.
  3. Membuat ayat tunggal menggunakan subjek dan predikat dengan betul.

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran

1.Aktiviti Guru: Perbincangan bersama

2.Aktiviti Murid: Soal jawab dan latihan bertulis .

Sistem bahasa

Ayat tunggal

Pendekatan Ilmu

P. Moral

KBT

Kecerdasan pelbagai

Penerapan nilai

-berkerjasama -kesyukuran -keberanian

BBM

Buku teks dan buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: SELASA TARIKH : 8.5..2012

TINGKATAN: 1K /1ABC MASA: 6-7/8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Tanaman hiasan

Sub tajuk

Pembiakan secara keratan batang

Menyediakan Medium semaian

Penanaman Anak pokok - Pengubahan keratan berakar ke beg politena

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;


1.Mengenal pasti tumbuh tumbuhan yang ditanam dengan menggunakan keratan batang dan sebab-sebab menanam tumbuhan

2. Mengenal pasti jenis-jenis medium semaian dan sukatan yang digunakan untuk menanam tumbuhan. Mengenal pasti langkah –langkah yang perlu diikuti semasa mengubah anak pokok ke beg politena.

Aktiviti

Perbincangan bersama antara guru dan murid

Soal jawab

Nilai

Sistematik ,jimat cermat , kerjasama dan berhati-hati serta usaha

BBM    

Buku teks , bahan maujud dan lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

ANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: RABU TARIKH : 9.5..2012

TINGKATAN:1G MASA: 6-7 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Tanaman Hiasan

Sub tajuk

Penjagaan anak pokok

  • Menyiram -Membaja -Menggembur tanah -merumput

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajr dapat;

  1. Mengenal pasti cara –cara penjagaan anak pokok yang betul.
  2. Mengenal pasti alat- alat untuk menyiram, membaja dan menggembur dan merumput
  3. Mengenal pasti kadar dan kekerapan menyiram, membaja menggembur dan merumput tumbuhan hiasan.
  4. Mengenal pasti penyakit tumbuhan dan jenis-jenis baja untuk membaja tumbuhan.

Aktiviti

-menjawab soalan dan Perbincangan bersama

Nilai

Bertanggungjawab, usaha, berjimat cermat , syukur, insaf dan bersih

BBM

Lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.

    

RANCANGAN PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN

HARI: RABU TARIKH : 9.5.2012

TINGKATAN: 2A MASA: 4-5 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tema

Pemupukkan semangat kekitaan

Unit/Tajuk

Siswa cacat menabur bakti

Aktiviti

a. Membuat kajian melalui keratan akbar dan majalah

Hasil Pembelajaran

Pada akhir unit ini para pelajar dapat

1.Menerangkan unsur-unsur pemupukan semangat kekitaan

2. Mengamalkan semangat kekitaan dalam masyarakat

3. menunjukkan kepekaan terhadap isu dan masalah dalam kesejahteraan masyarakat

Teknik

Perbincangan kumpulan

Pembentangan hasil perbincagan kumpulan

Nilai

Sopan santun , kasih sayang, bertanggungjawab tolong menolong dan insaf

BBM

Buku teks

Refleksi

Pelajar dapat memberikan pendapat yang bernas berkenaan dengan perkara yang dipelajari.


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : RABU TARIKH: 9.5.2012

TINGKATAN: 1L MASA: 9-10 GURU M/P: PN. ELINE KATUT

Unit

TATABAHASA

Topik

Ayat tunggal

Fokus Utama

Fokus sampingan

F.U: 1.0 Berinteraksi untuk menjalin dan mengeratkan hubungan mesra.

F.S: 1.2 Mendengar dan memberi respon

Hasil Pembelajaran


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Mengenal pasti jenis- jenis dan contoh-contoh ayat tunggal
  2. Menyatakan fungsi ayat tunggal dalam pembentukan ayat.
  3. Membuat ayat tunggal menggunakan subjek dan predikat dengan betul.

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran

1.Aktiviti Guru: Perbincangan bersama

2.Aktiviti Murid: Soal jawab dan latihan bertulis .

Sistem bahasa

Ayat tunggal

Pendekatan Ilmu

P. Moral

KBT

Kecerdasan pelbagai

Penerapan nilai

-berkerjasama -kesyukuran -keberanian

BBM

Buku teks dan buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: KHAMIS TARIKH: 10.5.2012

Tingkatan:1L MASA: 9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Komsas

Tajuk

Mendung hitam beralih jua

Fokus utama

Fokus sampingan

10.0 :Memahami dan memberi respon peribadi

10.5 :Menguraikan maksud

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

1.Mengenal pasti rentetan cerita yang dikaji.

2.Menyatakan tema, persoalan,watak perwatakan, plot,latar, gaya bahasa, dan pengajaran dalam cerita.

Aktiviti

Perbincangan bersama.

Soal jawab.

Sistem Bahasa

Kata sendi

Kem. Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kecerdasan pelbagai

P. Ilmu

Sejarah

Nilai

Usaha, kerjasama, sayang menyayangi

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik.


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN K.H.B. –E.R.T

HARI: KHAMIS TARIKH: 10.5.2012

TINGKATAN:1K/1ABC MASA: 8/9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Tanaman Hiasan

Sub tajuk

Penjagaan anak pokok

  • Menyiram -Membaja -Menggembur tanah -merumput

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajr dapat;

  1. Mengenal pasti cara –cara penjagaan anak pokok yang betul.
  2. Mengenal pasti alat- alat untuk menyiram, membaja dan menggembur dan merumput
  3. Mengenal pasti kadar dan kekerapan menyiram, membaja menggembur dan merumput tumbuhan hiasan.
  4. Mengenal pasti penyakit tumbuhan dan jenis-jenis baja untuk membaja tumbuhan.

Aktiviti

-menjawab soalan dan Perbincangan bersama

Nilai

Bertanggungjawab, usaha, berjimat cermat , syukur, insaf dan bersih

BBM

Lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.

    


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: JUMAAT TARIKH: 11.5.2012

Tingkatan:1M MASA: 9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Komsas

Tajuk

Mendung hitam beralih jua

Fokus utama

Fokus sampingan

10.0 :Memahami dan memberi respon peribadi

10.5 :Menguraikan maksud

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

1.Mengenal pasti rentetan cerita yang dikaji.

2.Menyatakan tema, persoalan,watak perwatakan, plot,latar, gaya bahasa, dan pengajaran dalam cerita.

Aktiviti

Perbincangan bersama.

Soal jawab.

Sistem Bahasa

Kata sendi

Kem. Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kecerdasan pelbagai

P. Ilmu

Sejarah

Nilai

Usaha, kerjasama, sayang menyayangi

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik.

#####################################################################################