Tuesday, October 27, 2009

Rph minggu42 dan 43

MINGGU 42

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: Isnin TARIKH: 12.10..09

Tingkatan: 1H dan 1E MASA: 5-6 /9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Komsas

Tajuk

Prosa tradisional

Fokus utama

Fokus sampingan

11.0 Menguasai laras bahasa dalam penulisan kreatif.

11.2 Menganalisa gaya bahasa.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Menceritakan semula sejarah asal usul negeri melaka

2. Menyatakan tema persoalan watak perwatakan, plot, latar gaya bahasa dan nilai serta pengajaran dalam cerita yang dipelajari.

Aktiviti

Perbincangan bersama

Soal jawab

Sistem Bahasa

Kata hubung

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kemahiran berfikir.

P. Ilmu

Pendidikan moral

Nilai

Kasih sayang, berani, tanggungjawab dan kerjasama

BBM

Buku teks, dan buku rujukan.

Refleksi

Catatan: Cuti sakit


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: Selasa TARIKH: 13.4.09

TINGKATAN: 1F/G MASA: 7-8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

K.H.B.( Ulang kaji)

Sub tajuk

Reka bentuk dan penghasilan projek

Kerja paip

Hasil pembelajaran

Diakhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti Maksud reka bentuk dan teknologi, jenis bahan dan pengikat dalam kerja R.B.T.
  2. Mengenal pasti masalah atau keperluan serta menyenaraikan alat-alat tangan,Kegunaan dan cara-cara penyelenggaraannya
  3. Menyatakan factor utama reka bentuk dan bahan-bahan kemasan projek.

Aktiviti

Perbincangan antara guru dan murid

Soal jawab

Nilai

Kerjasama, sistematik, hati-hati dan jimat cermat.

BBM

Buku teks dan bahan maujud.

Refleksi

Aktiviti dibuat dalam kumpulan untuk memberi peluang kepada pelajar lemah melibat kan diri dalam memberi buah fikiran untuk mencapai objektif pembelajaran.


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: Selasa TARIKH: 13.10..09

Tingkatan: 1C dan 1H MASA: 5-6 /10 - 11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Komsas

Tajuk

Prosa tradisional

Fokus utama

Fokus sampingan

11.0 Menguasai laras bahasa dalam penulisan kreatif.

11.2 Menganalisa gaya bahasa.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Menceritakan semula sejarah asal usul negeri melaka

2. Menyatakan tema persoalan watak perwatakan, plot, latar gaya bahasa dan nilai serta pengajaran dalam cerita yang dipelajari.

Aktiviti

Perbincangan bersama

Soal jawab

Sistem Bahasa

Kata hubung

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kemahiran berfikir.

P. Ilmu

Pendidikan moral

Nilai

Kasih sayang, berani, tanggungjawab dan kerjasama

BBM

Buku teks, dan buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik bagi kelas 1C dan sederhana untuk kelas 1H


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: Rabu TARIKH: 14.10..09

Tingkatan: 1E MASA: 7-8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Komsas

Tajuk

Prosa tradisional

Fokus utama

Fokus sampingan

11.0 Menguasai laras bahasa dalam penulisan kreatif.

11.2 Menganalisa gaya bahasa.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1. Menceritakan semula sejarah asal usul negeri melaka

2. Menyatakan tema persoalan watak perwatakan, plot, latar gaya bahasa dan nilai serta pengajaran dalam cerita yang dipelajari.

Aktiviti

Perbincangan bersama

Soal jawab

Sistem Bahasa

Kata hubung

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kemahiran berfikir.

P. Ilmu

Pendidikan moral

Nilai

Kasih sayang, berani, tanggungjawab dan kerjasama

BBM

Buku teks, dan buku rujukan.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: Rabu TARIKH: 14.4.09

TINGKATAN: 1M MASA: 7-8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

K.H.B.( Ulang kaji)

Sub tajuk

Reka bentuk dan penghasilan projek

Kerja paip

Hasil pembelajaran

Diakhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti Maksud reka bentuk dan teknologi, jenis bahan dan pengikat dalam kerja R.B.T.
  2. Mengenal pasti masalah atau keperluan serta menyenaraikan alat-alat tangan,Kegunaan dan cara-cara penyelenggaraannya
  3. Menyatakan factor utama reka bentuk dan bahan-bahan kemasan projek.

Aktiviti

Perbincangan antara guru dan murid

Soal jawab

Nilai

Kerjasama, sistematik, hati-hati dan jimat cermat.

BBM

Buku teks dan bahan maujud.

Refleksi

Aktiviti dibuat dalam kumpulan untuk memberi peluang kepada pelajar lemah melibat kan diri dalam memberi buah fikiran untuk mencapai objektif pembelajaran.


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: Khamis TARIKH: 15.10.09

Tingkatan: 1H dan 1C MASA: 7-8/12-13 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa

Tajuk

Peribahasa -Ayat tunggal susunan biasa dan songsang

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat

8.3 Membuat pertimbangan dengan teliti

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat;

1.Menyenaraikan contoh ayat tunggal susunan biasa dan susunan songsang

2.Membuat ayat dengan mengedepankan sebahagian atau seluruh predikat ayat susunan biasa supaya menjadi ayat songsang.

Aktiviti

1.Perbincangan antara guru dengan pelajar

2.Soal jawab

3.Latihan bertulis

Sistem Bahasa

Ayat tunggal susunan biasa dan songsang

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kercegasan pelbagai

P. Ilmu

P.moral

Nilai

Keberanian, kasih sayang, jujur dan usaha serta yakin

BBM

Buku Teks m.s 171-172

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik bagi kelas 1C dan sederhana untuk kelas 1H.


 


 


 


 


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: Khamis TARIKH: 15.1009

TINGKATAN: 1F/G MASA: 11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

R.B.T.

Sub tajuk

Kerja paip

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1.Mengenal pasti system bekalan air di rumah, jenis paip, penyambungan paip dan bahan pemasangan paip.

2. menyatakan jenis dan kelengkapan perpaipan serta kerja-kerja peyelenggaran perangkap P.S dan Perangkap jenis botol.

Aktiviti

Perbincangan bersama, latihan bertulis dan soal jawab.

Nilai

Bertanggungjawab,Kerjasama, sistematik, dan hati-hati

BBM

Buku teks dan bahan mauju serta lembaran kerja.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: Jumaat TARIKH: 16.10.09

Tingkatan: 1E MASA: 5-6 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa

Tajuk

Peribahasa -Ayat tunggal susunan biasa dan songsang

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat

8.3 Membuat pertimbangan dengan teliti

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat;

1.Menyenaraikan contoh ayat tunggal susunan biasa dan susunan songsang

2.Membuat ayat dengan mengedepankan sebahagian atau seluruh predikat ayat susunan biasa supaya menjadi ayat songsang.

Aktiviti

1.Perbincangan antara guru dengan pelajar

2.Soal jawab

3.Latihan bertulis

Sistem Bahasa

Ayat tunggal susunan biasa dan songsang

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kercegasan pelbagai

P. Ilmu

P.moral

Nilai

Keberanian, kasih sayang, jujur dan usaha serta yakin

BBM

Buku Teks m.s 171-172

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: Jumaat TARIKH: 16.10.2009

Tingkatan: 1C MASA:10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Pemahaman

Tajuk

Laporan Lawatan Sambil Belajar ke Bangunan Parlimen

Fokus utama

Fokus sampingan

2.0 Memberi pendapat

2.2 Menghuraikan idea yang bernas

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

1.Membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul.

2.Mengenalpasti maksud yang tersurat dan tersirat dalam petikan.

3.Menjawab 5 daripada 7 soalan yang dikemukakan dengan baik.

Aktiviti

Bacaan kuat dan senyap

Soal jawab dan perbincangan bersama dan latihan bertulis

Sistem Bahasa

Ayat majmuk gabungan

Kem. Bahasa

Membaca

K.B.T

Kecergasan pelbagai

P. Ilmu

Sejarah

Nilai

Bekerjasama,Cintakan Negara dan syukur.

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

MINGGU 43

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: Isnin TARIKH: 19.10.2009

Tingkatan: 1H dan 1E MASA: 5-6 / 9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Pemahaman

Tajuk

Laporan Lawatan Sambil Belajar ke Bangunan Parlimen

Fokus utama

Fokus sampingan

2.0 Memberi pendapat

2.2 Menghuraikan idea yang bernas

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

1.Membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul.

2.Mengenalpasti maksud yang tersurat dan tersirat dalam petikan.

3.Menjawab 5 daripada 7 soalan yang dikemukakan dengan baik.

Aktiviti

Bacaan kuat dan senyap

Soal jawab dan perbincangan bersama dan latihan bertulis

Sistem Bahasa

Ayat majmuk gabungan

Kem. Bahasa

Membaca

K.B.T

Kecergasan pelbagai

P. Ilmu

Sejarah

Nilai

Bekerjasama,Cintakan Negara dan syukur.

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik bagi kelas 1E dan sederhana baik untuk kelas 1H


 


 


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: Isnin TARIKH: 19.10.09

TINGKATAN: 1M MASA: 11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

R.B.T.

Sub tajuk

Kerja paip

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

1.Mengenal pasti system bekalan air di rumah, jenis paip, penyambungan paip dan bahan pemasangan paip.

2. menyatakan jenis dan kelengkapan perpaipan serta kerja-kerja peyelenggaran perangkap P.S dan Perangkap jenis botol.

Aktiviti

Perbincangan bersama, latihan bertulis dan soal jawab.

Nilai

Bertanggungjawab,Kerjasama, sistematik, dan hati-hati

BBM

Buku teks dan bahan mauju serta lembaran kerja.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : Selasa TARIKH: 20.10.09

Tingkatan:1C dan 1H MASA: 5-6 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Penulisan

Tajuk

Karangan jenis laporan

Fokus utama

Fokus sampingan

9.0 Menyampai maklumat untuk tujuan tetentu

9.1 Mengguna kata,istilah, frasa, rangkai kata dan peribahasa

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat;

  1. Memahami kehendak soalan
  2. Merangka karangan dan mencari isi penting serta mengenal pasti cara menghuraikannya.
  3. Menghasilkan karangan yang baik.

Aktiviti

Perbincangan bersama

Latihan bertulis

Sistem Bahasa

Kata hubung

Kem. bahasa

Menulis

K.B.T

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

p. Moral

Nilai

Bertanggungjawab, kasih sayang, bertolak ansur dan prihatin

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik dan sederhana bagi kelas 1H


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: Selasa TARIKH: 20.10.09

TINGKATAN: 1F/G MASA: 7-8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

K.H.B.

Sub tajuk

Elektrik

Hasil pembelajaran

Diakhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Menyatakan Sumber dan kegunaan elektrik.
  2. Mengenal pasti alat-alat tangan dan jenis wayar serta kerja pendawaian .

Aktiviti

Perbincangan bersama dan latihan bertulis.

Nilai

Berusaha, sistematik, dankerjasama

BBM

Buku teks dan lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik bagi pelajar yang pandai dan sederhana baik untuk pelajar yang lemah.


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI :Rabu TARIKH: 21.10.09

Tingkatan:1E MASA: 11-12 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Penulisan

Tajuk

Karangan jenis laporan

Fokus utama

Fokus sampingan

9.0 Menyampai maklumat untuk tujuan tetentu

9.1 Mengguna kata,istilah, frasa, rangkai kata dan peribahasa

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat;

  1. Memahami kehendak soalan
  2. Merangka karangan dan mencari isi penting serta mengenal pasti cara menghuraikannya.
  3. Menghasilkan karangan yang baik.

Aktiviti

Perbincangan bersama

Latihan bertulis

Sistem Bahasa

Kata hubung

Kem. bahasa

Menulis

K.B.T

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

p. Moral

Nilai

Bertanggungjawab, kasih sayang, bertolak ansur dan prihatin

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik .


 


 


 


 


 


 


 


 


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: Rabu TARIKH: 21.10.09

TINGKATAN: 1M MASA: 7-8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

K.H.B.

Sub tajuk

Elektrik

Hasil pembelajaran

Diakhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Menyatakan Sumber dan kegunaan elektrik.
  2. Mengenal pasti alat-alat tangan dan jenis wayar serta kerja pendawaian .

Aktiviti

Perbincangan bersama dan latihan bertulis.

Nilai

Berusaha, sistematik, dankerjasama

BBM

Buku teks dan lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : Khamis TARIKH: 22.6.09

Tingkatan: 1 H dan 1C MASA: 7-8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Pemahaman

Tajuk

Mengenalpasti ungkapan (m.s. 191)

Fokus utama

Fokus sampingan

9.0 Menyampaikan maklumat

9.3 Menyediakan hujah dan alasan untuk menyampaikan pembentangan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat;

1 .Membaca dengan sebutan dan intonasi dengan betul

2. Menyatakan maksud yang tersurat dan tersirat

3. Menjawab 5 daripada 6 soalan dengan baik

Aktiviti

Bacaan kuat dan senyap

Perbincangan bersama dan latihan bertulis

Sistem Bahasa

Kata arah

Kem. bahasa

Membaca

K.B.T

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

P.J.K

Nilai

Kerjasama, bertanggungjawab,dan syukur

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik untuk kelas 1C dan 1H


 


 


 


 


 


 


 


 


 

PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: Selasa TARIKH: 222.10..09

TINGKATAN: 1F/G MASA: 7-8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

K.H.B

Sub tajuk

Jahitan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat;

  1. Mengenal pasti jenis-jenis mesin jahi dan , fungsi bahagianpat dicapai deng mesin jahit.
  2. Menggenal pasti cara-cara memasang benang atas dan benang bawah mesin jahit.
  3. Menyatakan cara-cara menyelenggara mesin jahit serta membaiki kesilapan memesin.

Aktiviti

Perbincangan bersam dan, soal jawab .

Nilai

Berhati-hati, sistematik, kerjasama dan jimat cermat.

BBM

Buku teks dan bahan maujud.

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : JUMAAT TARIKH: 24.6.09

Tingkatan: 1 C MASA: 10-11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa

Tajuk

Ayat Pasif

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat

8.5 Mentafsir maklumat

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat;

1.Menyatakan ciri-ciri ayat pasif

2.Menyenaraikan contoh-contoh ayat pasif

3.Membuat ayat pasif daripada ayat aktif transitif yang diberi dengan betul.

Aktiviti

Perbincangan bersama

Soal jawab dan latihan bertulis

Sistem Bahasa

Ayat pasif

Kem. bahasa

Membaca dan menulis

K.B.T

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

Keyakinan, keberanian dan bertanggungjawab

Nilai

P.S.K

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : JUMAAT TARIKH: 24.6.09

Tingkatan: 1 E MASA: 5-6 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa

Tajuk

Ayat Pasif

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat

8.5 Mentafsir maklumat

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat;

1.Menyatakan ciri-ciri ayat pasif

2.Menyenaraikan contoh-contoh ayat pasif

3.Membuat ayat pasif daripada ayat aktif transitif yang diberi dengan betul.

Aktiviti

Perbincangan bersama

Soal jawab dan latihan bertulis

Sistem Bahasa

Ayat pasif

Kem. bahasa

Membaca dan menulis

K.B.T

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

Keyakinan, keberanian dan bertanggungjawab

Nilai

P.S.K

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.

#####################################################################################


 


 


 


 

Thursday, October 8, 2009

MINGGU 39.40


 

MINGGU 39

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: Isnin TARIKH: 28.909

Tingkatan: 1H MASA: 5-6 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

 

Tajuk

Menyaring maklumat m/s 154

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat

8.1 Menyaring maklumat

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

1.Mengen al pasti maksud yang tersurat dan tersirat

2.Meneliti perkataan yang disenaraikan dan mencari maksudnya.

3. Menyaring maklumat tentang cara penanaman padi.

Aktiviti

  1. Pelajar meneliti peta dan menyaring maklumat
  2. Pelajar mencari makna perkataan dan menulis maklumat.

Sistem Bahasa

Makna perkataan dan istilah

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

Geografi

Nilai

Usaha, kerjasama dan bertanggungjawab

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik bagi kelas 1H


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: Isnin TARIKH : 28. 9.09

TINGKATAN: 1M MASA: 11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan dan pemakanan

Sub tajuk

Kuih tempatan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat,

  1. Memilih kuih tempatan dan menyenaraikan bahan-bahan tempatan untuk membuatnya.
  2. Menyatakan kaedah-kaedah untuk membuat dan memasak kuih tempatan.

Aktiviti

_perbincangan bersama -soal jawab - melengkapkan jadual pemilihan kuih tempatan

Nilai

-Kerjasama -sistematik -bersih -kreatif -usaha

BBM

Buku teks dan buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : ISNIN TARIKH: 28.9.09

TINGKATAN: 1E MASA: 9-10 GURU M/P: PN. ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa

Topik

Ayat seruan

Peribahasa

Fokus Utama

Fokus sampingan

F.U: 1.0 Berinteraksi

F.S: 1.2 Mendengar dan memberi respon

Hasil Pembelajaran


 


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Menyenarai contoh –contoh ayat seruan dan peribahasa serta menyetakan maksudnya
  2. Membuat ayat dengan betul dengan menggunakan ayat seruan dan peribahasa yang sesuai.

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran


 

  1. Aktiviti guru:Perbincangan bersama

2 .Aktiviti murid:Soal jawab

  1. Melengkapkan ruangan kosong dalam ayat dengan menggunakan bidalan yang betul

Sistem bahasa

Ayat seruan dan peribahasa

Pendekatan Ilmu

P.Moral

Penerapan nilai

Usaha , kesyukurn dan kerajinan

BBM

Buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI : SELASA TARIKH: 29.9.09

TINGKATAN: 1C MASA: 5-6 GURU M/P: PN. ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa

Topik

Ayat seruan

Peribahasa

Fokus Utama

Fokus sampingan

F.U: 1.0 Berinteraksi

F.S: 1.2 Mendengar dan memberi respon

Hasil Pembelajaran


 


 


 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat:

  1. Menyenarai contoh –contoh ayat seruan dan peribahasa serta menyetakan maksudnya
  2. Membuat ayat dengan betul dengan menggunakan ayat seruan dan peribahasa yang sesuai.

Aktiviti pengajaran

Dan pembelajaran


 

  1. Aktiviti guru:Perbincangan bersama

2 .Aktiviti murid:Soal jawab

  1. Melengkapkan ruangan kosong dalam ayat dengan menggunakan bidalan yang betul

Sistem bahasa

Ayat seruan dan peribahasa

Pendekatan Ilmu

P.Moral

Penerapan nilai

Usaha , kesyukurn dan kerajinan

BBM

Buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: SELASA TARIKH: 29.9.09

Tingkatan: 1H MASA: 10 -11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa

Tajuk

Ayat Tanya- ayat tanya dengan kata Tanya dan ayat Tanya tanpa kata tanya

Fokus utama

Fokus sampingan

1.0 Berinteraksi untuk menjalin hubungan mesra

1.2 Mendengar dan memberi respon

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

  1. Menyatakan ciri-ciri ayat Tanya dengan kata Tanya dan tanpa kata Tanya.
  2. Membuat sekurang kurangnya 6 ayat Tanya tanpa kata Tanya dan dengan kata Tanya.

Aktiviti

Perbincangan bersama. –soal jawab dan latihan bertulis

Sistem Bahasa

Kata Tanya

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kecerdasan pelbagai

P. Ilmu

P. moral

Nilai

Usaha, kerjasama , peramah dan sopan

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik bagi setelah pembelajaran dipermudahkan


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: SELASA TARIKH : 29. 9.09

TINGKATAN: 1G /H MASA: 8-9 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan dan pemakanan

Sub tajuk

Kuih tempatan dan cara penyediaannya

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat,

  1. Memilih kuih tempatan dan menyenaraikan bahan-bahan tempatan untuk membuatnya.
  2. Menyatakan kaedah-kaedah untuk membuat dan memasak kuih tempatan.
  3. Mengenal pasti kaedah memasak kuih tempatan dengan haba lembab dan haba kering


 

Aktiviti

_perbincangan bersama -soal jawab - melengkapkan jadual pemilihan kuih tempatan

Nilai

-Kerjasama -sistematik -bersih -kreatif -usaha

BBM

Buku teks dan buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: RABU TARIKH: 30.9. 09

Tingkatan : 1E MASA : 5-6 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

 

Tajuk

Menyaring maklumat m/s 154

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat

8.1 Menyaring maklumat

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

1.Mengen al pasti maksud yang tersurat dan tersirat

2.Meneliti perkataan yang disenaraikan dan mencari maksudnya.

3. Menyaring maklumat tentang cara penanaman padi.

Aktiviti

  1. Pelajar meneliti peta dan menyaring maklumat
  2. Pelajar mencari makna perkataan dan menulis maklumat.

Sistem Bahasa

Makna perkataan dan istilah

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

Geografi

Nilai

Usaha, kerjasama dan bertanggungjawab

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: Rabu TARIKH : 30. 9.09

TINGKATAN: 1M MASA: 7-8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan dan pemakanan

Sub tajuk

Penyediaan makanan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat,

1.Mengenalpasti cara memasak dengan haba lembab dan haba kering 2.Menyatakan cara- cara,menghias dan menghidang kuih tempatan

Aktiviti

_perbincangan bersama -soal jawab -demontrasi

Nilai

-Kerjasama -sistematik -bersih -kreatif

BBM

Buku teks dan buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: Khamis TARIKH: .09

Tingkatan: 1H MASA: 7-8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Sastera

Tajuk

Susur galur asal usul negeri Melaka

Fokus utama

Fokus sampingan

11.0 Menguasai gaya bahasa

11.2 Menguasai gaya bahaa s dan unsur bunyi

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

1,Mengemukakan rentetan cerita dalam cerpan yang dipelajari

2,menyatakan Tema ,persoalan, latar, Gaya bahasa dan nilai serta pengajaran dalam cerpen

Aktiviti

Perbincangan bersama / soal jawab / mencatat nota

Sistem Bahasa

Ayat Tanya

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kecergasan pelbagai

P. Ilmu

P.moral

Nilai

Insaf ,kasih sayang ,berdikari dan yakin

BBM

Buku teks dan buku rujukan

Refleksi

Objektif susah hendak dicapai untuk semua pelajar dan pelajar yang lemah diberi latihan tambahan di rumah


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: kHAMIS TARIKH: 21.10..09

Tingkatan: 1C MASA: 12-13 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

 

Tajuk

Menyaring maklumat m/s 154

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat

8.1 Menyaring maklumat

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

1.Mengen al pasti maksud yang tersurat dan tersirat

2.Meneliti perkataan yang disenaraikan dan mencari maksudnya.

3. Menyaring maklumat tentang cara penanaman padi.

Aktiviti

  1. Pelajar meneliti peta dan menyaring maklumat
  2. Pelajar mencari makna perkataan dan menulis maklumat.

Sistem Bahasa

Makna perkataan dan istilah

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

Geografi

Nilai

Usaha, kerjasama dan bertanggungjawab

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: kHAMIS TARIKH : 1. 10.09

TINGKATAN: 1G/H MASA: 11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan dan pemakanan

Sub tajuk

Penyediaan makanan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat,

1.Mengenalpasti cara memasak dengan haba lembab dan haba kering 2.Menyatakan cara- cara,menghias dan menghidang kuih tempatan

Aktiviti

_perbincangan bersama -soal jawab -demontrasi

Nilai

-Kerjasama -sistematik -bersih -kreatif

BBM

Buku teks dan buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: JUMAAT TARIKH: 22.10.09

Tingkatan: 1E DAN 1C MASA: 5-6/ 10 -11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Tatabahasa

Tajuk

Ayat Tanya- ayat tanya dengan kata Tanya dan ayat Tanya tanpa kata tanya

Fokus utama

Fokus sampingan

1.0 Berinteraksi untuk menjalin hubungan mesra

1.2 Mendengar dan memberi respon

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

  1. Menyatakan ciri-ciri ayat Tanya dengan kata Tanya dan tanpa kata Tanya.
  2. Membuat sekurang kurangnya 6 ayat Tanya tanpa kata Tanya dan dengan kata Tanya.

Aktiviti

Perbincangan bersama. –soal jawab dan latihan bertulis

Sistem Bahasa

Kata Tanya

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kecerdasan pelbagai

P. Ilmu

P. moral

Nilai

Usaha, kerjasama , peramah dan sopan

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 

#####################################################################################


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

MINGGU 40

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: Isnin TARIKH: 5.10.09

Tingkatan: 1H MASA: 5-6 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Penulisan

Tajuk

Merumus karangan berpandukan carta yang diberi

Fokus utama

Fokus sampingan

8.0 Memproses maklumat

8.2 Menyusun maklumat mengikut keutamaan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

1.Mengenalpasti kehendak soalan dan format karangan.

2.Merangka karangan berpandukan soalan yang diberi.

3.Menulis karangan dengan baik berdasarkan isi isi penting yang telah dibincangkan.

Aktiviti

Perbincangan antara pelajar dan guru - merangka karangan -latihan menulis karangan

Sistem Bahasa

Kata hubung

Kemahiran Bahasa

Menulis

K.B.T

Kemahiran berfikir

P. Ilmu

P.Moral

Nilai

Kerjasama,patuh,bertanggungjawab dan kasih sayang

BBM

Lembaran kerja

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik .


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: ISNIN TARIKH:5.10 .09

Tingkatan: 1E MASA: 9-10 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Sastera

Tajuk

Susur galur asal usul negeri Melaka

Fokus utama

Fokus sampingan

11.0 Menguasai gaya bahasa

11.2 Menguasai gaya bahaa s dan unsur bunyi

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

1,Mengemukakan rentetan cerita dalam cerpEn yang dipelajari

2,menyatakan Tema ,persoalan, latar, Gaya bahasa dan nilai serta pengajaran dalam cerpen

Aktiviti

Perbincangan bersama / soal jawab / mencatat nota

Sistem Bahasa

Ayat Tanya

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kecergasan pelbagai

P. Ilmu

P.moral

Nilai

Insaf ,kasih sayang ,berdikari dan yakin

BBM

Buku teks dan buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: Isnin TARIKH : 5.10.09

TINGKATAN: 1M MASA: 11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan dan pemakanan

Sub tajuk

Kuih tempatan –pengiraan kos

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat,

  1. Melengkapkan jadual pengiraan kos dengan baik
  2. menbuat pengiraan kos upah,kos sampingan ,kos projek dan kos seunit bagi kuih ketayap.

Aktiviti

_perbincangan bersama -soal jawab -demontrasi

Nilai

-Kerjasama -sistematik -bersih -kreatif

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik dan latihan disiapkan di rumah (sebagai kerja rumah) *


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: SELASA TARIKH: 6.10.09

Tingkatan: 1H MASA: 10 - 11 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Pemahaman

Tajuk

Pak man Tukang Emas

Fokus utama

Fokus sampingan

1.0 Berinteraksi untuk menjalinkan hubungan mesra

1.6 Menyatakan perasaan

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

1.membaca dengan sebutan ,intonasi dan gaya pengucapan yang betul

2.menyatakan maksud yang tersurat serta tersirat dalam petikan.

3.Menjawab soalan yang dikemukakan dengan baik.

Aktiviti

Bancaan kuat dan senyap -soal jawab dan latihan bertulis

Sistem Bahasa

Sebutan dan intonasi

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kecerdasan pelbagai

P. Ilmu

Sejarah

Nilai

Kreatif ,usaha , teliti dan rajin

BBM

Buku teks

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan sederhana baik.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

HARI: SELASA TARIKH:6.10 .09

Tingkatan: 1C MASA:5-6 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Unit

Sastera

Tajuk

Susur galur asal usul negeri Melaka

Fokus utama

Fokus sampingan

11.0 Menguasai gaya bahasa

11.2 Menguasai gaya bahaa s dan unsur bunyi

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran para pelajar dapat,

1,Mengemukakan rentetan cerita dalam cerpEn yang dipelajari

2,menyatakan Tema ,persoalan, latar, Gaya bahasa dan nilai serta pengajaran dalam cerpen

Aktiviti

Perbincangan bersama / soal jawab / mencatat nota

Sistem Bahasa

Ayat Tanya

Kemahiran Bahasa

Bertutur

K.B.T

Kecergasan pelbagai

P. Ilmu

P.moral

Nilai

Insaf ,kasih sayang ,berdikari dan yakin

BBM

Buku teks dan buku rujukan

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik


 


 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN K.H.B.-E.R.T.

HARI: SELASA TARIKH : 6.10.09

TINGKATAN: 1G/H MASA: 7-8 GURU M.P. PN ELINE KATUT

Tajuk

Makanan dan pemakanan

Sub tajuk

Kuih tempatan –pengiraan kos

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran para pelajar dapat,

1. Melengkapkan jadual pengiraan kos dengan baik.

2. , Membuat pengiraan kos upah,kos sampingan ,kos projek dan kos seunit.

Aktiviti

_perbincangan bersama -soal jawab -demontrasi

Nilai

-Kerjasama -sistematik -bersih -kreatif

BBM

Buku teks dan jadual pengiraan kos

Refleksi

Objektif dapat dicapai dengan baik.


 


 

(PELAJAR TINGKATAN SATU DIBERI CUTI BERSEMPENA DENGAN P.M.R. PADA 7,8 DAN 9.10.09.)

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@.